ایده تم جشن تولد برای کودکان 2 تا 4 ساله

تم تولد کودک خردسال - تم تولد کابوی - تم جشن تولد وسترن - تم تولد گاوچران

در این مقاله چند ایده برای تم تولد کودکان نوپا (خردسالان) به شما معرفی می‌کنیم. معمولا بچه‌های 2 تا 4 ساله در گروه خردسالان قرار می‌گیرند.

سعی کردیم مطالب مربوط به تم جشن تولد کودکان را بر اساس رده سنی آنها تفکیک کنیم. در مقاله جشن تولد یک‌سالگی کودکان، بسیاری از نکات این جشن تولد را در کنار تم مناسب برای جشن تولد یک سالگی مورد توجه قرار دادیم. در کنار مقاله فعلی، تم تولد کودکان 5 و 6 ساله، تم تولد کودکان 7 و 8 ساله و تم جشن تولد کودکان 9، 10، 11 ساله و بالاتر را هم جداگانه مورد توجه قرار دادیم. همچنین تم تولد جوانان 18 ساله را نیز پوشش دادیم.

همچنین مجموعه‌ای از ایده‌های اختصاصی و جالب را برای کودکان دختر و پسر، برای جشن تولد ارائه کردیم. از این رو می‌توانید سری به دو مقاله پرطرفدار سایت، یعنی مجموعه ایده‌های اختصاصی برای تم جشن تولد پسرانه، و مجموعه تم‌های تولد دخترانه بزنید.

جشن تولد کودک خردسال

سال‌های خردسالی اوقات هیجان‌انگیزی است. روز تولد این کودکان در زندگی آنها مرحله مهمی است. چرا که هر سال نسبت به سال گذشته‌اش رشد و پیشرفت چشمگیری از نظر جسمی، روحی و فکری داشته‌اند. هر سال کودک شما بیشتر به دنیا عادت می‌کند و رفته رفته زندگی اجتماعی او آغاز می‌گردد. ممکن است او در همین سنین هم دوستانی در مهد کودک یا در اقوام داشته باشد که باید در لیست مهمانان قرار دهید.

سعی می‌کنیم مهم‌ترین ایده‌ها در مورد تم چنین تولدی را بیان کنیم. یک تم با ظاهری جذاب در این رده سنی مهم است. چرا که باعث می‌شود نظر این کوچولوها بیشتر به جشن جلب شود. در نظر داشته باشید که وقتی تم را انخاب کردید، در مورد آن با میهمانان بحث و تبادل نظر کنید. این بحث باعث می‌شود تا تم تولد بیشتر در ذهن آنها بماند و بعد از تولد، شور و شوق آن روز را با سایرین به اشتراک بگذارند.

 

1- تم تولد کابوی (گاوچرانی)!

گاوچران‌ها. بله تم‌های غرب وحشی، برای گروهی از کودکان واقعا جذاب هستند. در چنین تمی، فرصت‌های بسیار زیادی برای بازی‌های وانمودی و انتخاب لباس‌های جالب توجه وجود دارد. همچنین این مهمانی را می‌توان هم در خانه و هم در فضای باز برگزار کرد.

نکته: اگر این تم را برای جشن تولد کودکتان انتخاب کردید، تمرکز خود را روی بازی‌های وانمود کردن سوارکاری و یا هدایا و خوراکی‌های تولد بگذارید. از طرح بازی‌ها و یا استفاده از اسباب‌بازی‌هایی که بچه‌ها را به طرف هفت‌تیر بازی و وانمود کردن جنگ با یکدیگر می‌کشاند، پرهیز کنید.

تم تولد کودک خردسال - تم تولد کابوی - تم جشن تولد وسترن - تم تولد گاوچران

 

ایده بازی برای جشن با تم غرب وحشی

اسب سواری

اسب سواری با اسب چوبی. اگر فضای باز مناسب و فراخی در اختیار دارید، این بازی را به عنوان یکی از برنامه‌های جشن تولد در نظر بگیرید. در صورتی که با صرف هزینه بیشتر مشکلی ندارید، بردن کودکتان به همراه مهمانانش به یک مانژ اسب‌سواری یک گزینه مناسب است. البته برای کودکان زیر 7 سال این کار را توصیه نمی‌کنیم. امروزه اکثر مانژها برای کودکانی که تجربه اولشان در اسب سواری است هم برنامه‌هایی دارند. معمولا مانژها نشستن بر اسبچه‌ها (که اسب‌هایی به مراتب کوچک‌تر از اسب واقعی هستند و به آنها یابو یا پونی هم می‌گویند.) را به کودکان توصیه می‌کنند.

بازی جشن تولد وسترن - اسب سواری - اسبچه برای پسرها

فراموش نکنید، در صورتی که تصمیم به چنین کاری گرفتید، مانژ را از چند هفته زودتر رزرو کنید تا مشکلی پیش نیاید. برای آنهایی که فضا و چمن‌زار مناسبی برای چنین جشنی ندارند، اجرای یک تم وسترن همراه با همان مسابقه با اسب‌های چوبی، مناسب است. خیلی سخت نگیرید. حتی دسته جارو هم می‌تواند نقش کره اسب را ایفا کند. چه بهتر که برای هر یک از بچه‌های دعوت شده، یکی از این دسته‌ها تدارک ببینید.

تم تولد گاوچران - تم تولد پسرانه - بازی با اسب

با همه این تفاسیر، بعید به نظر می‌رسد مادرها با اسب‌سواری کودک زیر 4 سال خود موافقت کنند! با توجه به محبوبیتی که این تم پسرانه دارد، ایده‌های بیشتری را درمورد آن عنوان می‌کنیم. مسلما در پایان متوجه خواهید شد که بدون اجرای اسب‌سواری هم می‌توانید جشن تولدی وسترن داشته باشید. البته یکی از بازی‌های رایج پسرهای 3 4 ساله با پدرانشان، سوار شدن بر پشت آنهاست. اگر پسر شما هم معمولا طعم این سواری را می‌چشد، اسب‌سواری در  روز تولد آنقدرها هم برای او تازگی نخواهد داشت!

این مطلب را هم بخوانید
تم تولد ماشین ها؛ یک تم تولد دوست داشتنی برای آقا پسرها

 

بازی حفاری برای کشف طلا

تم تولد کودک خردسال - بازی های جشن تولد کابویی - بازی کشف گنج

یک بازی کم‌دردسرتر در تم کابوی، فراهم کردن امکاناتی برای کشف گنج توسط بچه‌هاست. برای این بازی باید سکه‌های طلایی مانند را که در بازار با قیمت‌های ناچیز به فروش می‌رسد، تهیه کنید. همچنین شکلات‌های گرد و طلایی رنگی نیز موجود است که به عنوان یک جایگزین بهتر می‌توانید از آنها استفاده کنید. علاوه بر آن باید دو مخزن را پر از شن و ماسه کنید و سکه‌ها و یا شکلات‌ها را در آن مخفی نمایید. می‌توانید از تشت و لگن به عنوان مخزن استفاده کنید. بچه‌ها عاشق اینجور کندوکاوها هستند. اگر مهمانانتان در رده‌های سنی مختلف هستند، سعی کنید بچه‌های هم‌سن را با هم بر سر مخازن گنج بگمارید.

خوراکی‌های جشن تولد با تم وسترن:

تم تولد کودک خردسال - خوارکی های جشن تولد وسترن - تزیین میز تولد وسترن

پنیر و سبزیجات، انواع کلوچه‌، مافین‌های کوچک، کیک‌های میوه‌ای و کیک و آب‌میوه، همگی ایده‌های مناسبی برای سرو در این جشن هستند. هیچ‌کدام خوراکی‌های خاص و پر دردسری نیستند، در حالی که هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگترهایشان، جالب و سالم هستند. در صورتی که مایلید می‌توانید مقاله ایده‌های خوراکی‌های خوشمزه برای جشن تولد بچه‌ها را مرور کنید.

برای تزیین میز خوراکی‌ها هم می‌توانید از اسب و گاو پلاستیکی و اسباب‌بازی استفاده کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید در تصویر از یک گیتار اسباب بازی هم استفاده شده است. شما هم می‌توانید از اسباب‌بازی‌ها یا دیگر وسایلی که هارمونی مناسبی با تم ایجاد می‌کنند، استفاده نمایید.

 

هدایای جشن تولد وسترن

یک هدیه جالب برای این تم، فراهم کردن یک نشان کلانتر برای هر یک از کودکان است. کار چندان دشواری نیست. می‌توانید خودتان هم این نشان را درست کنید. ابتدا شکل یک ستاره را از یک مقوا برش دهید. آن را با چسب یا سنجاق به یک نمد یا پارچه ضخیم سنجاق کنید. همچنین می‌توانید اسم هر یک از بچه‌های دعوت شده را در یک پس زمینه منطبق با رنگ مقوا چاپ کنید و آن را به مقوا بچسبانید. البته می‌توانید از پارچه پشت آن صرف نظر کنید و فقط ستاره مقوایی را درست کنید.

هدایای جشن تولد گاوچران - تزیین تولد کابوی

در تصویر مشاهده می‌کنید که از یک دستمال یا پارچه راه راه سفید و قرمز هم استفاده شده است. یکی دیگر از ادوات گاوچران‌ها همین دستمال‌های مثلثی شکل است که به گردن می‌بندند. می‌توانید از پارچه‌های بلااستفاده این مثلث‌ها را در بیاورید. حتی نیاز به دوخت آنها هم نیست. البته اگر مقداری پارچه برای این کار تهیه کنید بهتر است. چرا که از مابقی این پارچه می‌توانید به عنوان رومیزی هم استفاده کنید و صندلی‌ها و دیوارها را نیز با آن تزیین کنید. هماهنگی به وجود آمده در اثر این تزیین منسجم، چشم‌نواز خواهد بود.

 

ایده عکس برای جشن تولد با تم کابوی

تم تولد وسترن - پوستر تحت تعقیب - قاب عکس تحت تعقیب

می‌توانید از تصویر قابل چاپ بالا برای دکوراسیون جشن و نیز قاب عکس مهمانان استفاده کنید. پوستر«تحت تعقیب» یک ایده کاملا اختصاصی و جالب برای تم تولد وسترن است. می‌توانید تصویر بالا را در کامپیوتر یا موبایلتان ذخیره کنید و یک پرینت در اندازه مد نظرتان از آن بگیرید. بهتر است روی یک مقوا از آن پرینت بگیرید. کافیست چهارضلعی مشخص شده در تصویر را برش دهید تا قاب عکس «تحت تعقیب» ایجاد شود.

تم تولد کودک خردسال - تم تولد کابوی - عکس تم تولد گاوچران

نکته: استفاده از تیر و کمان یا هفت‌تیر اسباب بازی را در بازی‌های مهمانی تایید نمی‌کنیم. همانطور که هیچ یک از والدین مهمانان تایید نخواهند کرد.

 

برنامه‌ریزی برای تم جشن تولد وسترن و کابوی

6 هفته قبل از روز تولد: اگر قصد دارید سوارکاری در  روز تولد را اجرا کنید، حالا زمانی است که هماهنگی‌های لازم را انجام دهید و مانژ را رزرو کنید. سعی کنید مانژی را انتخاب کنید که اسبچه یا کره اسب هم داشته باشد.

یک ماه قبل از سالروز تولد: لیست مهمانان را ترتیب دهید، فهرست خوراکی‌ها یا غذاها را طرح‌ریزی کنید، مهمانان را دعوت کنید یا دعوتنامه‌هایشان را بفرستید.

دو هفته قبل از روز جشن: ملزومات برنامه‌ها (مثلا پارچه‌ها) و بازی‌ها را خریداری کنید. همچنین اگر قصد دارید تزییناتی را خودتان آماده کنید (مثل نشان کلانتر)، این کار را آغاز کنید. از یکی از دوستان خود، والدین بچه‌ها و یا اقوامی که دعوتتان را پذیرفته‌اند بخواهید که در روز جشن، یاری‌دهنده شما باشد.

این مطلب را هم بخوانید
تم باربی یک تم خاص برای جشن تولد دخترخانم‌ها

یک هفته قبل از روز جشن: ملزومات خوراکی‌های جشن تولد را خریداری کنید.

در ادامه چند تصویر از اجرای ایده‌های بیان شده مشاهده می‌کنید. توجه به همه جزئیات برای جذاب‌تر شدن این تم تولد کودکانه بسیار ضروری است. با کلیک روی هر تصویر، می‌توانید آن را در اندازه بزرگ مشاهد نمایید.

2- جشن تولد با تم دایناسور

می‌توانید با استفاده از مجسمه‌های بادی بزرگ به شکل دایناسور و مارمولک یک جشن با تم ما قبل تاریخ برگزار کنید. البته به هیچ عنوان استفاده از مارمولک‌های زنده را (که متاسفانه نگه داشتن آنها در خانه باب شده است) توصیه نمی‌کنیم. استفاده از تم تولد دایناسور، امکان اجرای ایده‌ها و بازی‌های بسیاری را فراهم می‌نماید.

 

ایده بازی برای جشن با تم دایناسور

کشف فسیل از جعبه‌های شنی. اگر فضای خارج از خانه‌ای داشته باشید که این تولد را در آن برگزار کنید و جعبه‌هایی شنی فراهم کنید، عالی می‌شود. اسباب‌بازی‌های دایناسور پلاستیکی (یا دیگر اشیاء مورد پسند بچه‌ها به نظر خودتان) را در جعبه قرار دهید. مهمانانتان را با قاشق، الک‌های دستی و جعبه‌هایی برای جمع‌آوری کلکسیون تجهیز کنید. بچه‌ها را تا حد امکان به صورت گروه‌های دو یا سه نفره راهی اکتشاف اسباب‌بازی‌ها کنید.

اگر فضای بازی در اختیار ندارید، باز هم می‌توان این بازی را اجرا کرد. باید یک میز فراهم کنید و جعبه‌های شنی (هر جعبه‌ای که بتوانید شن داخل آن بریزید) را روی آن قرار دهید.

برای غذای این جشن تولد هم، مرغ یا بوقلمون سوخاری یک گزینه ایده‌آل و البته ارزان است. یکی از ایده‌های دیگری که در این جشن می‌توان اجرا کرد، نقاشی‌ها یا تاتوهای موقتی به شکل دایناسور روی صورت است.

معمولا اگر از چند روز زودتر به فکر اجرای این ایده باشید، می‌توانید از ساختمان‌های در حال ساخت یک تا دو کیسه شن بگیرید. در غیر این صورت باید فروشگاه‌های لوازم باغداری و یا مصالح ساختمانی را برای خرید شن انتخاب کنید.

 

برنامه‌ریزی برای تم جشن تولد دایناسوری

یک ماه قبل: جمع‌بندی لیست مهمانان، طرح‌ریزی فهرست خوراکی‌ها، دعوت مهمانان

دو هفته قبل از روز تولد: خرید هدایا، خرید آنچه که برای اجرای تم و بازی‌ کشف فسیل احتیاج دارید. از یکی از دوستان حاضر در جشن بخواهید که دستیاری شما را در جشن بر عهده بگیرد.

یک هفته قبل از جشن: خرید لیست خوراکی‌ها را آغاز کنید.

 

3- جشن تولد قورباغه‌ای

این ایده و به خصوص بازی که معرفی می‌کنیم لحظات پرجنب‌ و جوش و بانشاطی را برای مهمانان شما فراهم می‌کند. گرچه اینگونه بازی‌های فعال کم کم در حال منقرض شدن هستند، اما هنوز هم می‌توانند جذابیت زیادی برای بچه‌ها داشته باشد. این ایده هم برای داخل خانه و هم برای بیرون مناسب است. همچنین نیاز به تهیه مواد و تدارکات آنچنانی هم ندارد.

 

تزیینات جشن تولد بچه‌ها با تم قورباغه

رنگ اصلی که باید در این جشن استفاده شود چیزی نیست جز رنگ سبز**. می‌توانید طراحی خود را با استفاده از سبزهای گوناگون یا با ترکیب سبز با لایه‌هایی از سفید و زرد، جالب‌تر هم بکنید. اگر بتوانید یک طرح رنگ پایه را در بادکنک‌ها، نوارهای زینتی، کلاه تولد، رومیزی و کارد و چنگال‌های یک بار مصرف داشته باشید، قدم اصلی را در داشتن یک تزیین جشن عالی برداشته‌اید. در اینجا چند ایده جالب برای تم قورباغه بیان می‌کنیم:

 

ایجاد یک برکه قورباغه

از استخرهای بادی کوچک شنا استفاده کنید تا یک برکه قورباغه در این جشن درست کنید. تعدادی قورباغه بادی یا قورباغه اسباب‌بازی به همراه چند توپ در آن شناور کنید. از این قورباغه‌ها می‌توانید برای اجرای بازی‌های این جشن نیز استفاده کنید.

 

روی بادکنک‌ها، صورت قورباغه بکشید

از چشم‌های زینتی استفاده کنید و آنها را به بالای بادکنک‌ها بچسبانید. یک لبخند بزرگ هم برای آن بکشید تا قورباغه فوری درست کرده باشید! یک یا چند دسته از این بادکنک‌ها درست کنید و آنها را دم در و یا در کنار میز تولد نصب کنید.

این مطلب را هم بخوانید
چندین مدل لباس تولد برای دخترخانم های زیبا

 

از وسایل مناسب برای این تم تولد استفاده کنید

همانطور که در مقاله راه‌های برگزاری یک جشن تولد ارزان گفته شده است، اگر از مدت‌ها قبل از رسیدن روز تولد به فکر باشید می‌توانید بهتر خودتان را آماده کنید. مسلما در فروشگاه‌ها وسایلی به چشمتان می‌خورد که برای این تم بسیار مناسب هستند. مثلا عروسک‌های تزیینی به شکل قورباغه یا برچسب‌های قورباغه‌ای.

 

بازی مناسب تم جشن تولد قورباغه

مسابقه امدادی عبور قورباغه: به دو بادکنک گرد بزرگ با رنگ سبز نیاز خواهید داشت. میهمانان را به دو تیم با تعداد افراد مساوی تقسیم کنید و از هر تیم بخواهید که یک صف تشکیل دهند. هر بازیکن در ابتدای صف یک بادکنک می‌گیرد. با فرمان شما بازی شروع می‌شود. بازیکنان هر تیم، بادکنک‌ها را با سرشان به هم‌تیمیشان واگذار می‌کنند. به همین صورت بادکنک سبزرنگ، یکی پس از دیگری از سرهای بچه‌های گروه عبور می‌کند تا به نفر آخر گروه برسد. نفر آخر بادکنک را می‌گیرد و به اول گروه می‌آید. به این ترتیب او مجددا این کار را آغاز می‌کند تا بادکنک به انتهای صف برسد.

این مسابقه تا جایی که تمام بازیکنان گروه یک بار به سمت ابتدای گروه بدوند و کار را شروع کنند ادامه می‌یابد. برنده، اولین تیمی است که این کار را انجام دهد. به یاد داشته باشد که در این بازی، کودک شما احتمالا برای اولین بار معنی کار گروهی را درک خواهد کرد.

هدایای این تولد می‌تواند اسباب‌بازی قورباغه پلاستیکی باشد.

 

برنامه‌ریزی برای برگزاری تولد با تم قورباغه

یک ماه قبل از روز جشن: مانند قبل، لیست مهمانان را ترتیب دهید، آنها را تلفنی یا حضوری دعوت کنید و یا دعوتنامه‌هایشان را بفرستید، و لیست خوراکی‌ها را طرح‌ریزی کنید.

دو هفته قبل از روز جشن: هدایا و ملزومات غیر خوراکی (مثل بادکنک‌ها) را تهیه کنید. از مهمانان دعوت شده، یک یا چند دستیار برای روز تولد، انتخاب کنید.

یک هفته قبل از جشن تولد: خوراکی‌ها را تهیه کنید.

چند تصویر از ایده‌های مناسب این جشن نیز در ادامه ارائه شده است.

4- جشن تولد با تم مداد شمعی

اگر یک اسباب‌بازی وجود داشته باشد که کودکان خردسال همگی آن را تایید کنند، آن مدادشمعی است. یک جشن تولد با امکان انتخاب تعداد زیادی رنگ برای هر یک از بچه‌ها، این اطمینان را به شما می‌دهد که عصاره خلاقیت بچه‌ها را به جریان بیندازید. خرج این مهمانی خریداری جعبه‌های مداد شمعی در رنگ‌ها و اندازه‌های گوناگون است. معمولا بچه‌ها به مدادهای بزرگ‌تر و چاق‌تر علاقه بیشتری دارند.

 

بازی مناسب تم جشن مداد شمعی

رنگ‌آمیزی یک رومیزی

یک کاغذ بزرگ برای پهن کردن روی میز ناهارخوری تهیه کنید. ابتدا روی میز ناهارخوری را با نوارچسب‌های پهن و ضخیم بپوشانید تا آسیبی به آن نرسد. حالا می‌توانید با خیال راحت این هنرمندان کوچک را تنها بگذارید. البته شاید دوست داشته باشید خودتان هم در این نقاشی دسته‌جمعی نقش‌آفرینی کنید. به هر حال رومیزی نقاشی شده را به عنوان یادگاری از آن جشن تولد دختر یا پسرتان، نگه دارید.

در این جشن تولد می‌توانید از دسته‌های مدادشمعی به عنوان هدایا استفاده کنید. هر چقدر به سراغ رنگ‌ها و شکل‌های غیرمعمول‌تر بروید بهتر است.

تم مداد شمعی، در عین سادگی از هر نظر برای برگزاری یک جشن تولد خانگی مناسب است. هم با شخصیت کودکان خردسال مطابق است و هم برای آنها جنبه آموزشی دارد. در کنار اینها تمی است که با هر نوع محدودیتی که در خانه دارید، قابل اجراست. به همین خاطر یک گالری تصویری آماده کرده‌ایم که 10 ایده جالب برای اجرای این تم دوست‌داشتنی را نمایش می‌دهد.

برنامه‌ریزی این جشن تولد

برنامه‌ریزی برای جشن تولد با این تم کودکانه، مانند موارد قبل است. فقط به یاد داشته باشید که خرید و تهیه ملزومات برای رنگ‌آمیزی را باید دو هفته پیش از روز تولد آغاز کنید.

توجه: کیک تولد جزء جدایی‌ناپذیر هر جشن تولدی است. اگر اهل خرید اینترنتی هستید، می‌توانید برای سفارش کیک تولد کودکتان، به فروشگاه اینترنتی کیکانه سری بزنید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی