ترفندهای صرفه جویی در هزینه ها برای برگزاری جشن تولد

جشن تولد ارزان-کاهش هزینه برگزاری جشن تولد

یکی از دلایلی که خانواده‌ها را از برگزاری یک جشن تولد خاطرانگیز برای فرزندشان یا حتی خودشان منصرف می‌کند، خرج و مخارجی است که در میهمانی‌ها به خانواده تحمیل می‌شود. احتمالا شما هم هنگام سازماندهی یک جشن تولد به مسائلی چون برنامه‌ریزی برای مثل تعداد مهمانان، نوع و کیفیت پذیرایی، تزیین مراسم، مکان برگزاری و غیره برخورده‌اید.
اگر مخارج حاصل از این موارد شما را هم شاکی می‌کند، یا حتی از برگزاری جشن منصرفتان می‌کند، توصیه می‌کنیم راهکارهای عملی این مقاله را بخوانید. حتی عمل به برخی از این روش‌ها، هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد. البته اگر از نظر مالی مشکلی ندارید هم توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان جشن تولد فرزندتان را تجملاتی و پرهزینه برگزار نکنید. تحقیقات نشان داده است در این گونه مهمانی‌ها کودک اضطراب زیادی را تجربه می‌کند. به علاوه هدف اصلی جشن، که همان در محوریت قرار گرفتن کودک و خواسته‌هایش است، در حاشیه قرار می‌گیرد.
به طور کلی، در هر سطحی از توان مالی که هستید، اگر یکی از انگیزه‌هایتان برای گرفتن جشن تولد، چشم و هم چشمی باشد، بعید به نظر می‌رسد این روش‌ها تاثیری در تغییر رویکرد شما بگذارد. اما اگر دوست دارید بدون نیاز به زدن بانک! یک جشن جذاب برای روز تولد فرزندتان یا خودتان برگزار کنید، نکات زیر را بخوانید. فراموش نکنید که هدف از برگزاری جشن تولد، مواردی است که در مقاله اهمیت گرفتن جشن تولد برای کودکان عنوان شد.

زمان‌بندی همه چیز است

مهمانی را از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر برنامه‌ ریزی کنید. خانم واکر نویسنده کتاب موفق «علیه همه دانه‌ها» می‌گوید: بعد از ناهار و قبل از شام بهترین زمان برای برگزاری مهمانی‌ است. زمانی که مهمانان انتظار شام یا ناهار از شما ندارند.

برنامه ریزی زودهنگام

سعی کنید تامین مواردی که نیاز دارید را خیلی زود شروع کنید. به این صورت فرصت مقایسه فروشگاه‌ها و قیمت‌ها با یکدیگر را پیدا می‌کنید. به علاوه به قول معروف خودتان را از بدو بدوهای دقیقه نودی برای خریدن اقلام مختلف نجات می‌دهید. آن هم اقلامی با قیمت‌های گران‌تر از حد معمول. خانم هولدن، نویسنده وبلاگ Counting Candles می‌گوید: من معمولا در تمام طول سال در فروشگاه‌ها به دنبال اقلام مربوط به مهمانی‌هایم هستم. معمولا هم در حراجی‌ها، با قیمتی بسیار ارزان آنها را می‌خرم. طراحی برنامه جشن تولد و چک لیست فعالیت‌های ضروری یکی از مطالبی بود که کاربران کیکانه استقبال زیادی از آن کردند. برای برنامه‌ریزی جشن تولد، می‌توانید از این مطلب کاربردی استفاده کنید.

این مطلب را هم بخوانید
اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودک

دیجیتالی شوید

در یک نظرسنجی در سایت parents از حدود 1500 والدین، 73 درصد آنها ابراز کردند که دعوتنامه آخرین جشن تولد فرزندشان را به صورت کاغذی ارسال کرده‌اند. در حالی که ارسال دعوت‌نامه از طریق شبکه‌های اجتماعی یا پیامک باعث صرفه‌جویی زیادی می‌شود. دعوت از مهمانان از طریق پیام‌رسانی مثل تلگرام، هیچ هزینه‌ای ندارد. در حالی که هم رسمیت دارد و هم با توجه به متنی که برای دعوت می‌نویسید شیک و تاثیرگذار است.

نصف کنید

اگر تاریخ تولد فرزندتان با یکی از دوستانش یا حتی فرزندان دیگر خودتان به هم نزدیک است، یک مهمانی دو منظوره ترتیب دهید. مخارج و همچنین مسئولیت‌ها بین دو خانواده تقسیم می‌شود. البته توصیه اکید می‌کنیم که هر کودک یک کیک مخصوص به خود داشته باشد.

از دام فروشگاه‌ها بگریزید

در فروشگاه‌های خاص و لوکس برای اقلامی که در فروشگاه‌های دیگر ارزان‌تر هم پیدا می‌شوند، پولی نپردازید. مثلا در مورد شکلات، برخی فروشگاه‌های لوکس، برندهای مطرح را در بسته‌بندی‌های لوکس به فروش می‌رسانند. در حالی که در فروشگاه‌های معمولی می‌توانید شکلاتی را با همان کیفیت و با یک بسته‌بندی قابل قبول با قیمتی بسیار پایین‌تر تهیه کنید.

صرف نظر کنید

وقتی کودکان هنوز کوچک هستند می‌توانید از بسیاری از رسوم جشن تولد صرف نظر کنید. انتظار نداشته باشید که کودکان در 3 یا 4 سال اول زندگی‌شان تاثیر چندانی از یک جشن بپذیرند. البته ممکن است خود شما دوست داشته باشید که در چنین سالروز مهمی جشن مفصلی ترتیب دهید. برگزاری جشن تولد در این سال‌های ابتدایی، بستگی به خودتان دارد. البته منظور ما جشن نگرفتن تولد نیست. مقصود این است که می‌شود بسیار ساده و با حضور اقوام نزدیک یک جشن تولد ارزان را برگزار کرد. عکس‌های این مهمانی، تا آخر عمر از ماندگارترین عکس‌های خانوادگی شما خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانید
تزیین میز تولد بزرگسالان؛ نکات و ایده‌ها

تم تولد را دوست داشتنی نمایید

بسیار پیش می‌آید که والدین از خیر تزیین خانه می‌گذرند. اما تزیین مناسب، هر چقدر هم که ساده باشد در حافظه بصری همه مهمانان و خود کودک خواهد ماند. این همان چیزی است که میخواهیم. یعنی جذاب و خاطرانگیز شدن جشن تولد برای کودک. فقط کافیست برای جشن تولد یک رنگ زمینه انتخاب کنید و اگر وقتش را داشتید با ساخت چند کاردستی ساده، تم را جذاب تر کنید. از اشیاء و وسایل منطبق بر زمینه نیز استفاده کنید، هر چه که باشد، مثلا چتر. مقالات وب‌سایت‌ کیکانه نیز می‌تواند برای تزیین ساده، جذاب و ارزان جشن تولد به شما کمک کند.

 

جشن تولد ارزان-تزیین جشن تولد

 

آنلاین سفارش دهید

خوشبختانه در ایران هم خرید اینترنتی بسیار رایج شده است. شما هم اگر تاکنون خرید اینترنتی نداشته‌اید، می‌توانید در صورت نیاز با خیالی راحت خریدی را در فروشگاه‌های اینترنتی انجام دهید. البته خرید آنلاین همیشه به صرفه نیست. اما شاید طرح‌های تخفیف و ویژه این فروشگاه‌ها به کار شما بیاید. معمولا خرید این گونه کالاهای تخفیف‌دار بسیار به صرفه است. بنابراین سر زدن به فروشگاه‌های اینترنتی بد نیست. علاوه بر استفاده از تخفیف احتمالی، می‌توانید با بازه قیمت محصولات مد نظرتان، ویژگی‌های آنها و غیره آشنا شوید تا با اطلاعات بیشتری به سراغ خرید در فروشگاه‌های فیزیکی بروید. به عنوان مثال می‌توانید سفارش کیک تولد را به صورت اینترنتی انجام دهید. در این صورت با مقایسه‌ی تصویر کیک‌ها و مواد به کار رفته در آن‌ها و همچنین قیمت‌های فروشگاه‌های مختلف، می‌توانید خریدی به صرفه داشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم اگر تمایل به خرید اینترنتی کیک تولد خود و یا فرزندتان دارید، حتما سری به فروشگاه اینترنتی کیکانه بزنید.

یک کیک خانگی یا نیمه خانگی بپزید

البته خریدن کیک تولد در مدل‌های مختلف یکی از لذت‌های جشن تولد است. بسیاری از افراد خرج کردن برای کیک تولد را دوست دارند. اما این هزینه را نیز می‌توان کاهش داد. می‌توان یک کیک معمولی خرید و تزیین و خامه پوش کردن آن را در خانه انجام داد. یا کل عملیات پخت و تزیین را در خانه انجام داد. چگونه؟ وب‌سایت کیکانه آموزش‌های زیادی را برای پخت کیک تولد و حرفه‌ای شدن در آن ارائه کرده و خواهد کرد. می‌توانید با استفاده از آموزش‌های کیکانه، کیک تولد خانگی خود را درست کنید. اگر در حرفه پخت کیک، تازه‌کار به حساب می‌آیید، دوره آموزش پخت کیک را از دست ندهید.

این مطلب را هم بخوانید
غذاها و خوراکی‌های مناسب و ارزان برای جشن تولد کودکان

 

جشن تولد ارزان-کاهش هزینه برگزاری جشن تولد

مهمانی خانگی

جلوگیری از مزاحمت برای همسایه‌ها در خانه‌های آپارتمانی، کوچک بودن منزل، شیک نبودن دکوراسیون داخلی خانه و غیره دلایلی هستند که باعث می‌شود برخی جشن تولد را در مکان‌های دیگر برگزار کنند. اما این کار هزینه‌ها را بسیار افزایش می‌دهد. سعی کنید با جلب رضایت همسایه‌ها و تزیین مناسب، خانه خودتان را برای جشن انتخاب کنید.

 

فعالیت‌های بی‌هزینه را با آغوش باز بپذیرید

احتمالا بحث حضور گروه‌های ارکستر، شعبده بازی یا حتی عموهای معروف صدا و سیما، در جشن تولد برخی خانواده‌های متمول به گوش شما هم رسیده است. اما اینگونه اقدامات پرهزینه تنها سرگرمی‌هایی نیست که جشن شما را با نشاط و جذاب می‌کند. کافیست برای اجرای بعضی از بازی‌های سنتی و حتی غیر سنتی که هیچ هزینه‌ای هم ندارند برنامه‌ریزی کنید. بازی‌هایی مثل

 • پانتومیم (همان ادا بازی خندوانه)
 • سیب زمینی داغ
 • اسم فامیل
 • صندلی موزیکال
 • یافتن جای اشیاء
 • حتی برگزاری کاپ فوتبال یا دیگر بازی‌های رایانه‌ای

جشن تولد ارزان-بازی اسم و فامیل-اسم فامیل

می‌دانید چه چیزی موجب جذاب شدن این بازی‌ها و شرکت همه مهمانان در آنها می‌شود؟ این که خود شما به عنوان میزبان در تدارک و نقش‌آفرینی در این بازی‌ها نقش اول را ایفا کنید. به خصوص در تدارک جشن تولد برای فرزندان کوچکتان، به این مورد بی‌توجه نباشید. چنین جشنی متعلق به بچه‌هاست. و برای بچه‌ها هیچ چیز لذت‌بخش‌تر از بازی کردن نیست. در صورت تمایل می‌توانید مقاله بهترین بازی های جشن تولد را مطالعه کنید، تا با چند بازی دوست داشتنی و مناسب برای جشن تولد آشنا شوید.

 

منبع : thespruce

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی