ایده های ساده و ارزان برای جشن تولد کودکان

تزیین خانه برای جشن تولد-کلاه تولد-کلاه قیفی

جشن تولدهای کودکی خودتان را یادتان هست. به احتمال زیاد آن تولدها به وسیله یک کیک، خوراکی‌های دیگری چون بستنی و نهایتا اجرای بازی‌های سنتی، به شکلی ساده جشن گرفته می‌شد. البته اگر خوش‌شانس بودید و اساسا جشن تولدی برگزار می‌شد!
متاسفانه یا خوشبختان، در این روزها چنین مهمانی‌های بی سروصدایی چندان عادی نیست. به جای آن، برخی مهمانان و اقوام انتظار اتفاقات عجیب و غریب در جشن تولد دارند. مثل اینکه روز تولد در یک کلوپ بازی و با حضور گروه موسیقی یا دیگر گروه‌های ویژه جشن گرفته شود! پیش از این بارها درمورد روش‌های برگزار کردن یک جشن تولد ارزان و لزوم تجملاتی نشدن جشن تولد صحبت کرده‌ایم.
اگر توان مالی کافی برای استخدام گروه موسیقی یا دیگر افراد برای سرگرم کردن کودکان حاضر در جشن تولد فرزندتان را ندارید نگران نباشید. شما هم می‌توانید جشنی با طراوت و به یادماندنی برگزار کنید. امروز شش ایده ساده و ارزان برای تم تولد کودکتان معرفی می‌کنیم. ایده‌هایی که خنده را به چهره فرزندتان می‌آورد و خاطرات ماندگاری را در حافظه‌اش ثبت می‌کند. شاید خاطراتی ماندگارتر از خاطراتی که جشن‌های تولد پر زرق و برق و تجملاتی در ذهن بچه‌ها ثبت می‌کند.
پیش از اینکه در مورد تم تولد، خوراکی‌ها یا دیگر جزئیات آن تصمیم بگیرید، بودجه‌ای که می‌خواهید صرف تولد فرزندتان کنید را تعیین نمایید. هیچگاه توصیه نمی‌کنیم که به چه میزان بودجه صرف جشن تولد کنید. این مساله به توان مالی و سلیقه شما بستگی دارد. تاکید همیشگی ما این است که هرگز بیش از توانتان هزینه نکنید. به یاد داشته باشید که جشن تولد برای چند ساعت است. اما اگر بیش از حد توانتان برای آن هزینه کنید، عواقب آن تا مدت به مراتب بیشتری شما را درگیر خواهد کرد.
پس در ابتدا به صورت واقع‌بینانه مشخص کنید که صرف چه مقدار هزینه برای جشن تولد، برایتان قابل تحمل خواهد بود. پس از آن با تکیه بر خلاقیت خود و همچنین بسیاری از مطالب منتشر شده در وب‌سایت کیکانه می‌توانید یک جشن تولد تمام عیار، خاطرانگیز و حتی باشکوه برگزار کنید که محدودیت‌های مالیتان نیز به شکل کاملی برآورده شود. در واقع با صرف پول کمتر و وقت و خلاقیت بیشتر می‌توان یک جشن تولد برگزار کرد که تا سالها در ذهن فرزندتان بماند.

در ادامه 6 ایده ساده و ارزان جشن تولد کودک را به شما معرفی می‌کنیم. این ایده‌ها بر اساس سه رده سنی تقسیم بندی شده‌اند.

ایده‌های جشن تولد کودکان و خردسالان

کودکان زیر 8 سال در این رده سنی قرار می‌گیرند.

1- خرس عروسکی(مهمانی حیوانات)

یکی از میهمانی‌های غافلگیرکننده‌ای که می‌توانید برگزار کنید همین جشن خرس عروسکی است. از همه مهمانان بخواهید که خرس عروسکی یا دیگر حیوان‌های عروسکی را با خود به مهمانی بیاورند. کودکان مهمان شما به یک اتاق خیالی وارد می‌شوند. دور تا دور این اتاق پر از خرس‌های عروسکی، متکا و لباس‌های عروسک است. برای هر کودک یک عروسک و یک متکای راحت قرار دهید.

این مطلب را هم بخوانید
تم تولد عجیب و هیجان انگیز هیولا مخصوص جشن تولد آقا پسرها

ایده ساده و ارزان بای جشن تولد کودک - تم خرس عروسکی در جشن تولد - تم تولد دخترانه

بچه‌ها باید لباس‌هایی که می‌پسندند را از داخل یک سبد بزرگ در اتاق بردارند و حیوانات عروسکی خود را با آنها بپوشانند. از اینجا به بعد مهمانی همه چیز حول خرس‌های عروسکی می‌چرخد. می‌توانید این فعالیت را با بازی‌هایی چون قایم باشک بچه‌ها همراه با خرس‌هایشان، کشیدن نقاشی با محوریت خرس و غیره تلفیق کنید. پیش از این چند ایده برای بازی‌های سالم و ساده جشن تولد به شما معرفی کردیم که می‌توانید از آنها هم ایده بگیرید.
این تم به همراه سفارش کیک خرسی شکل، دلپذیرتر هم می‌شود. بعد از میهمانی هر یک از کودکان با یک عروسک خرسی جشن را ترک می‌کنند. خود همین موضوع باعث می‌شود که این جشن تولد تا مدت‌ها در خاطر بچه‌هایی که دعوت کرده بودید بماند.
هزینه اساسی این جشن لباس‌هایی است که باید برای خرس‌های عروسکی تهیه کنید. البته اگر دوست داشتید می‌توانید خرس‌ها را نیز خودتان تهیه کنید تا مجبور نباشید از مهمانان درخواستی داشته باشید. لباس‌های عروسک معمولا در فروشگاه‌های صنایع دستی با قیمت‌های ناچیزی به فروش می‌رسند.
نکته پایانی در مورد این ایده جشن تولد این است که باید آن را جزو ایده‌های تولد دخترانه به حساب بیاوریم.

 

2- مهمانی شخصیت‌های داستانی

یک ایده جالب این است که از کودکانی که به میهمانی دعوت کرده‌اید بخواهید لباس‌هایی شبیه به شخصیت داستانی مورد علاقه‌شان بپوشند. قرار نیست لباس، کاملا مشابه لباس قهرمان‌ها باشد. کافیست ترکیب رنگی مشابه باشد و یا جزئی از لباس (مثلا کلاه یا عینک) مشابه قهرمان داستان باشد. حالا نوبت به اصل ماجراست. برای هر یک از کودکان، یک دوره بازی 20سوالی اجرا کنید تا مشخص شود منظورشان کدام شخصیت داستانی یا انیمیشنی بوده است.

ایده ساده و ارزان برای جشن تولد کودک - شخصیت‌های داستانی در جشن تولد - ایده جشن تولد فانتزی

همچنین به عنوان میزبان میهمانی می‌توانید از هر یک از بچه‌ها بخواهید که یک یا دو کتاب یا فیلم مربوط به شخصیت مد نظرشان را به میهمانی بیاورند. در پایان میهمانی می‌توانید تبادل بین کتاب‌ها یا فیلم‌ها را انجام دهید. البته جلب رضایت بچه‌ها در چنین تبادلاتی، خود یک چالش بزرگ است. به این صورت هر کودک در حالی مهمانی را ترک می‌کند که یک یا دو کتاب یا فیلم را به امانت گرفته و کتاب یا فیلم خودش را نیز به دوستش امانت داده است.
این ایده هم برای دخترها و هم برای پسرهایی که در این رده سنی هستند جالب است.

 

ایده‌های جشن تولد بچه‌های ابتدایی

منظور کودکان بین 8 تا 12 سال است.

3- مهمانی درست کردن شکلات

همه بچه‌ها درست کردن چیزهای لذتبخش را دوست دارند. یکی از محبوب‌ترین خوردنی‌های بچه‌ها هم شکلات است. با سوق دادن بچه‌ها به اجرای هنری مثل درست کردن شکلات، می‌توانید فرصت انواع سرگرمی‌ها و بازیگوشی‌ها را برای آنها فراهم نمایید.
شکلات‌ها را در مایکرویو یا روی گاز ذوب کنید. روش‌های ذوب کردن شکلات را پیشتر آموزش داده‌ایم.

این مطلب را هم بخوانید
تزیین عاشقانه اتاق خواب برای جشن تولد

قالب‌های مختلفی هم برای بچه‌ها آماده کنید. حالا بچه‌ها می‌توانند شکلات مایع را درون قالبی که دوس دارند بریزند و هر خلاقیتی که دارند (یا دارید!) را با تزیین شکلات بروز دهند، با آنها آب‌نبات چوبی درست کنند و یا … . شکلات‌ها را در فریزر بگذارید تا به سرعت ببندند. این کار آنقدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست. اگر کف آشپزخانه یا هرجای دیگری که بساط شکلات سازی را فراهم کرده‌اید، زیرانداز مناسبی پهن کنید، تمیز کردن محیط به اندازه جمع کردن همان زیرانداز طول می‌کشد.

ایده ساده و ارزان جشن تولد کودک - شکلات سازی در جشن تولد - تم خوارکی جشن تولد

خرج این مهمانی محدود به خرید شکلات‌ها و احتمالا چند قالب جالب شکلات است. در نظر داشته باشید که برای انتخاب شکلات، باید سلیقه مهمانان، قابلیت آب شدن آنها و … را در نظر بگیرید. برای این انتخاب می‌توانید از آموزش آشنایی با انواع شکلات استفاده کنید.

 

4- جشن حیاط خلوت

این مهمانی نیاز به صرف وقت و تلاش بیشتری دارد. اگر حیاط خلوت بزرگ و یا باغ و باغچه مناسبی دارید بد نیست که به برگزاری جشن در آنها فکر کنید. البته باید چند هفته زودتر کار را شروع کنید و برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهید. بازی‌های مشخص و جالبی را در نظر بگیرید و همه چیز را تدارک ببینید. در عوض چنین جشنی یک جایگزین به صرفه و ارزان برای جشن‌هاییست که در تالارها و کلوپ‌های بازی و … و با هزینه‌های زیاد برگزار می‌شوند.
شما می‌توانید ایده‌های زیادی را برای خوراکی‌ها یا بازی‌ها پیاده کنید. اگر دوست دارید ایده‌های بیشتری در مورد بازی‌های مناسب جشن تولد داشته باشید، سری به مطلب مربوطه بزنید. می‌توانید ایده‌های دیگری نیز پیاده کنید. مثلا یک ایستگاه برای پخت و پخش پف فیل یا حتی پشمک داشته باشید. یا در بخش دیگری از حیاط ایستگاهی برای نقاشی روی صورت راه بیندازید.

ترکیب این ایده‌های خلاقانه برای جشن تولد کودکان همراه با بازی‌هایی که اجرا می‌کنید، یک جشن تولد را به یادماندنی می‌کند و نه فقط هزینه‌ای که صرف آن می‌نمایید.
هزینه چنین جشنی بیشتر به خوراکی‌هایی که در نظر می‌گیرید بستگی دارد. می‌توانید یک دستگاه ساخت پشمک هم اجاره کنید. ضمن اینکه چنین جشنی را می‌توانید با ایده‌ها و بازی‌ها و خوراکی‌هایی که اجرا یا آماده می‌کنید، هم برای پسرها و هم برای دخترها مناسب کنید.

اگر قصد دارید سفارش کیک تولد را به صورت اینترنتی انجام دهید، سری به فروشگاه اینترنتی کیکانه زده و از مدل‌های کیک تولد کودکان دیدن کنید.

 

ایده‌های جشن تولد برای نوجوانان

معمولا بچه‌های در رده سنی 13 تا 19 سال در این دسته قرار می‌گیرند.

5- مهمانی صنایع دستی

معمولا نوجوانان (به خصوص دخترها) علاقه زیادی به ساخت اشیاء دارند. بنابراین می‌توانید به یک جشن تولد با تم کاردستی و صنایع دستی فکر کنید. باید وسایل این کار را فراهم کنید. لازم نیست هزینه زیادی بپردازید. کافیست از وسایل دور ریختنی که بدون هزینه هستند استفاده کنید. یا اینکه از فروشگاه‌های مناسب وسایلی که ساخت کاملی ندارند را با قیمت ناچیز تهیه کنید. مثلا جعبه‌های چوبی، سفال‌های بدون تزیین، تی‌شرت‌ها، قاب‌های عکس یا کیسه‌های نخی یا پلاستیکی بی استفاده.
برای هر یک از میهمانان، پارچه، چسب، رنگ، قیچی، مداد و خودکار یا سایر وسایلی که لازم دارند را آماده کنید و در اختیارشان قرار دهید. اگر وقت کافی داشته باشید کارهای بیشتری نیز می‌توانید انجام دهید. مثلا چند طرح کار دستی و نحوه ساخت آن را از قبل آماده کنید. با توجه به همین طرح‌ها وسایل را آماده کنید و اجازه دهید بچه‌ها خودشان انتخاب کنند که چه چیزی را بسازند. این کار نیاز به صرف زمان بیشتری دارد.
این مهمانی واقعا هزینه پایینی دارد. در عین حال به نظر می‌رسد تهیه و تدارک زیادی برای آن دیده‌اید.

این مطلب را هم بخوانید
چندین مدل لباس تولد برای دخترخانم های زیبا

 

6- مهمانی معمایی

بچه‌ها عاشق حل چالش‌ها و معماها با همراهی کامل دوستان و بزرگترها هستند. آنها بازی‌هایی را که باید در آنها معمایی را بیابند دوست دارند. به خصوص اگر این بازی‌ها رقابتی شوند و در نهایت به برندگان جوایزی نیز برسد. نمونه این بازی‌ها می‌تواند قرار دادن عبارات یا پیام‌هایی درون یک بطری و برداشتن تک تک این پیام‌ها از داخل آن و رساندن منظور آن پیام به صورت پانتومیم باشد.
واضح است که برگزاری تولدی با این تم معمایی محدودیت مکانی ندارد. شما می‌توانید در هر جایی و با استفاده از هر امکانات ساده‌ای آن را اجرا کنید. یادتان باشد که از ترفند انگیزشی اهدای جوایز به نفرات برتر استفاده کنید. حس رقابت و جنگجویی بچه‌ها در این سنین آن هم جایی که رقبا دوستانشان باشند، به شدت برانگیخته می‌شود.

برای دیدن مدل‌های کیک تولد مناسب نوجوانان و همچنین سفارش کیک می‌توانید از اینجا اقدام نمایید.

سخن پایانی:
فراموش نکنید که بچه‌ها به جشن تولد پرهزینه و پر زرق و برق احتیاجی ندارند. آنها فقط دوست دارند در این جشن در کنار شما و دوستانشان خوش بگذرانند. ایده‌های برگزاری یک جشن تولد ساده و ارزان به همین‌ها خلاصه نمی‌شود. مطمئنا هر یک از شما با توجه به سلیقه و شناختی که از فرزندتان دارید می‌توانید ایده‌های بیشتری را بپرورانید.
در کنار همه اینها یک نکته بسیار حیاتی وجود دارد. اگر می‌خواهید جشن تولدی که برگزار می‌کنید، بدون افت کیفیت کم‌هزینه‌تر شود، باید زودتر به فکر بیفتید. می‌توانید توضیحات بیشتر این نکته به اضافه دیگر ترفندهای کم‌هزینه کردن جشن تولد را در مقاله مربوطه مطالعه کنید. همچنین بر اساس همین اصول و ترفندها، یک برنامه‌ریزی‌ جامع و همه‌جانبه برای برگزاری جشن تولد تدوین کردیم که می‌توانید بر اساس آن به راحتی جشن تولدتان را با برنامه‌ریزی قبلی، برگزار کنید.

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی