هر آنچه برای برگزاری جشن سالگرد ازدواج لازم است بدانید

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - برنامه ریزی سالگرد ازدواج - ایده های جالب برای سالگرد ازدواج - ایده های رمانتیک سالگرد ازدواج

سالگرد ازدواج یکی از مهم‌ترین روزها و اتفاقات در زندگی مشترک زوج‌هاست و چه بهتر که با ایده‌های جالب و عاشقانه این روز خاص را برای خود و همسرتان به یاد ماندنی‌تر کنید.

بهترین راه برای گرامی داشتن این اتفاق مهم این است که این روز را به همراه همسرتان جشن بگیرید و خاطرات شیرین روزها و سال‌های سپری شده در زندگی مشترکتان را دوباره تداعی کنید؛ همچنین می‌توانید با برگزاری مهمانی و دعوت از دوستان و نزدیکان آن‌ها را نیز در این شادی خود سهیم کنید؛ البته نیاز نیست که مراسم سالگرد ازدواج با هزینه‌های زیاد برگزار شود. بلکه می‌توان با ایده‌های ساده هم یک جشن کوچک و خودمانی ولی در عین حال به یاد ماندنی برگزار کرد.

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی مراحل مهم در مورد نحوه برنامه ریزی جشن سالگرد ازدواج را به همراه ایده‌هایی برایتان به اشتراک بگذاریم پس ادامه این مقاله را از دست ندهید.

برنامه ریزی برای برگزاری جشن سالگرد ازدواج

مرحله اول: تعیین تاریخ و زمان برگزاری جشن سالگرد ازدواج

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - برنامه ریزی برای سالگرد ازدواج

اولین گام در برنامه‌ریزی جشن سالگرد ازدواج تعیین تاریخ و زمان برگزاری جشن است. همیشه یک تاریخ را انتخاب کنید که به تاریخ واقعی سالگرد ازدواجتان نزدیک‌تر باشد و سعی کنید که از چند ماه قبل تاریخ را مشخص کنید تا زمان کافی برای برنامه‌ریزی جشن داشته باشید.

مرحله ۲: انتخاب مکان برگزاری جشن

محل برگزاری جشن سالگرد ازدواج به تشریفات این رویداد و تعداد مهمانانی که دعوت می‌کنید بستگی دارد. اگر میزبان یک دورهمی کوچک برای شام هستید؛ می‌توانید مهمانی را در خانه خود برگزار کنید. حتی می‌توانید یک میز در یک رستوران رزرو کنید. ولی اگر تعداد مهمانانتان زیاد است و در خانه فضای کافی ندارید می‌توانید کل رستوران را برای یک شب رزرو کنید و یا مهمانی را در خانه یکی از اقوام خود برگزار کنید.

مرحله ۳: انتخاب یک تم سالگرد ازدواج

در صورت دلخواه می‌توانید برای تزیینات جشن سالگرد ازدواجتان یک تم خاص را در نظر بگیرید. این تم می‌تواند بازتابی از زندگی مشترک خودتان باشد.

برای انتخاب تم سالگرد ازدواج می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • فصل برگزاری جشن: سعی کنید یک تم را در نظر بگیرید که مناسب فصلی که در آن مهمانی برگزار می‌شود باشد.
 • نوع مهمانی: چه کسانی را برای جشن سالگرد خود دعوت کرده‌اید؟ آیا لیست میهمانان فقط شامل خانواده و دوستان است یا همکارانتان را نیز شامل می‌شود؟ نوع مهمانانی که شما میزبانشان خواهید بود می‌تواند بر روی تمی که انتخاب می‌کنید تأثیر بگذارد. اگر مهمانی خودمانی‌تر باشد می‌توانید هر تمی را که می‌خواهید برگزینید ولی درصورتی که مهمانی شامل همکارانتان نیز هست باید یک تم رسمی‌تر برگزینید.
 • سرگرمی‌ها و علایق زوجین: مهم است که تمی را انتخاب کنید که هم خودتان و هم همسرتان از آن لذت ببرید. از این رو می‌توانید سرگرمی‌ها و علایق خود را نیز در نظر بگیرید.
 • چندمین سالگرد ازدواجتان است؟ یک راه ساده برای انتخاب تم در نظر گرفتن نماد تعداد سال‌های زندگی مشترک است. برای هر سال یک نماد سنتی وجود دارد که می‌تواند در تزیینات جشن، کادو و دیگر موارد سالگرد ازدواج به کار گرفته شود.
 • موقعیت جشن را در نظر بگیرید: محل برگزاری جشن هم می‌تواند بر انتخاب تم تأثیر بگذارد. بعضی از تم‌ها فقط می‌توانند در هر مکانی به خوبی به کار برده شوند؛ در حالی که برخی دیگر ممکن است به دلیل فضای دکور محدود شوند.
این مطلب را هم بخوانید
ایده‌هایی برای برگزاری جشن سیسمونی نوزاد (بیبی شاور)

اولین سالگرد ازدواج: کاغذ

سالگرد ازدواج - ایده های جالب برای سالگرد ازدواج - ایده های رمانتیک برای سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - تم سالگرد ازدواج - اولین سالگرد ازدواج

اولین سالگرد ازدواج معمولاً برای همه زوج‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است و هنوز در تب و تاب روز‌های اول عاشقی‌شان هستند. بهترین ایده برای اولین سالگرد استفاده از فانوس‌های کاغذی است.

فانوس‌های کاغذی یک فضای آرام و رمانتیک را در محیط جشن حاکم می‌کنند. می‌توانید یک فانوس کاغذی در مرکز میز اصلی جشن و میز شام بگذارید و درون آن چراغ LED قرار دهید تا بدرخشد و جلوه بیشتری به فضا بدهد. حتی می‌توانید روی آن یک دسته گل رز قرمز به شکل تاج بگذارید و اطراف آن را با گلبرگ‌های گل رز تزیین کنید تا جلوه رمانتیک‌تری داشته باشد.

دومین سالگرد ازدواج: پنبه

سالگرد ازدواج - تم سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - دومین سالگرد ازدواج

نماد دومین سالگرد ازدواج پنبه است. به عنوان مثال شاخه‌های گل پنبه طبیعی یا مصنوعی را به صورت دسته گل در گلدان بگذارید و در گوشه و کنار خانه بگذارید؛ و یا با کمک پنبه و چوب حلقه‌های گل مصنوعی درست کنید و فضای برگزاری جشن را به سبک خانه‌های روستایی تزیین کنید.

سومین سالگرد ازدواج: چرم

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج- تزیینات سالگرد ازدواج - تم سالگرد ازدواج - ایده های جالب برای ساالگرد ازدواج - سومین سالگرد ازدواج

به عنوان مثال می‌توانید تعدادی چمدان چرمی قدیمی تهیه کنید و در تزیین جشن از آن‌ها بهره ببرید. چرم نماد سومین سالگرد ازدواج و چمدان نمایانگر سه سال زندگی ماجراجویانه و ایده‌ آل شما در کنار همدیگر است.

علاوه بر این می‌توانید از وسایل قدیمی دیگر نیز در تزیین جشنتان استفاده کنید. یک ایده جالب دیگر این است که عکس‌هایتان را به صورت سیاه و سفید چاپ کنید و در تزیین جشن از آن‌ها استفاده کنید و به زیبایی جشنتان بیفزایید.

چهارمین سالگرد ازدواج: میوه

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - تزیینات سالگرد ازدواج - ایده های سالگرد ازدواج - تم سالگرد ازدواج - سومین سالگرد ازدواج

برای چهارمین سالگرد ازدواجتان می‌توانید از انواع میوه‌ها کمک بگیرید. این ایده بیشتر برای جمع‌های دوستانه و خانوادگی مناسب است. برای این ایده می‌توانید از گلدان‌های استوانه‌ای و شیشه‌ای در اندازه‌های مختلف استفاده کنید. داخل گلدان‌ها را با میوه‌های تازه مورد علاقه‌تان و میوه‌های فصلی پر کنید و با استفاده روبان گلدان‌ها را تزیین کنید.

پنجمین سالگرد ازدواج: چوب

سالگرد ازدواج - ایده برای سالگرد ازدواج - تم جشن سالگرد ازدواج - پنجمین سالگرد ازدواج

برای پنجمین سالگرد ازدواجتان سعی کنید از طبیعت الهام بگیرید و اقلام و وسایل چوبی و ظریف را در دکوراسیون جشن خود بگنجانید تا مطابق نماد سالگرد ازدواجتان یعنی “چوب” باشد.

ششمین سالگرد ازدواج: شیرینی و آب نبات

سالگرد ازدواج - ایده سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - تم سالگرد ازدواج -ششمین سالگرد ازدواج

نماد ششمین سالگرد ازدواج آب نبات و به معنای جشن گرفتن شیرینی‌های زندگی مشترک است. به عنوان مثال می‌توانید یک میز یا بوفه را در گوشه‌ای از محل جشن بگذارید و روی آن را با جام‌های پر از شیرینی و شکلات‌های مختلف پر کنید. یک تخته چوبی نیز تهیه کنید و روی آن بنویسید “عشق شیرین است” و آن را در بالای بوفه بگذارید و یا روی دیوار کنار بوفه آویزان کنید.

این مطلب را هم بخوانید
ایده‌های ساده و جذاب برای داشتن یک ولنتاین ویژه

مرحله ۴: دعوت از مهمانان

سالگرد ازدواج - ایده برای سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج

بعد از اینکه که لیست مهمان خود را سازمان دهی کردید نوبت به دعوت مهمانان می‌رسد. سعی کنید چند هفته قبل از موعد برگزاری جشن، مهمانانتان را دعوت کنید و آن را به آخرین لحظات محول نکنید.

مرحله 5: برنامه ریزی برای تزیینات و دکوراسیون جشن سالگرد ازدواج

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - تزیینات سالگرد ازدواج

برای تزیینات جشن سالگرد ازدواج نیز ایده‌های متعددی وجود دارد که در اددامه به برخی از این ایده‌ها اشاره کرده‌ایم:

تزیین جشن با گل

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - اید های رمانتیک برای سالگرد ازدواج - تزیین جشن سالگرد ازدواج با گل رز

بهترین ایده برای تزیین جشن سالگرد ازدواج استفاده از گل‌ها خصوصاً گل رز قرمز است؛ زیرا  نشان دهنده عشق و علاقه است و باعث می‌شود که یک فضای رمانتیک در محیط جشن شما ایجاد شود.

استفاده از شمع

سالگرد ازدواج - ایده های رمانتیک جشن سالگرد ازدواج - تم جشن سالگرد ازدواج - تزیینات سالگرد ازدواج - تزیین جشن سالگرد ازدواج با شمع

شمع هم مانند گل رز به عنوان نماد عشق شناخته شده است؛ بنابراین می‌تواند گزینه مناسبی برای تزیین جشن سالگرد ازدواج باشد خصوصا اگر قرار باشد یک جشن سالگرد ازدواج دو نفره و عاشقانه بگیرید این بهترین ایده برای تزیین خواهد بود.

تزیین جشن با استفاده از ریسه‌های LED

سالگرد ازدواج - تزیینات سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - تزیین جشن سالگرد ازدواج با ریسه ای ایی دی

ریسه‌ها باعث درخشان‌تر و شگفت انگیزتر شدن جشن می‌شوند و در حال حاضر به بخش مهمی از هر نوع جشنی تبدیل شده‌اند. امروزه ریسه‌ها و چراغ‌ها به شکل‌ها و طرح‌های مختلفی در بازار وجود دارند که می‌توانید برای تزیینات جشن‌های مختلف از آن‌ها استفاده کنید.

تزیین جشن با بادکنک

سالگرد ازدواج - تزیینات سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - ایده های رمانتیک برای سالگرد ازدواج - تزیین جشن سالگرد ازدوجا با بادکنک

بادکنک تقریباً بخش اصلی تزیینات و دکوراسیون همه جشن‌ها را بر عهده دارد. برای تزیین جشن سالگرد ازدواجتان می‌توانید از بادکنک‌های با طرح چاپی “I Love You” و یا بادکنک‌های قلبی قرمز رنگ استفاده کنید.

تزیین خانه با عکس‌های روز عروسی

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - ایده های جالب برای سالگرد ازدواج - تزیین جشن سالگرد ازدواج با عکس

شما همچنین می‌توانید برای تزیین سالگرد ازدواجتان قاب عکس‌های روز عروسی‌تان و روزهای زندگی مشترکتان را بر روی دیوار بزنید یا تعدادی از عکس‌هایتان را با کمک روبان به صورت ریسه به دیوار آویزان کنید. با این کار هم می‌توانید تمام خاطرات زندگی مشترکتان را از اولین روز تا به الان دوباره مرور کنید و هم اینکه تمام عشق و علاقه‌تان را که نمی‌توانید با زبان بیان کنید به همسرتان نشان دهید.

مرحله 6: انتخاب یک نفر به عنوان عکاس

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - ایده های جالب برای سالگرد ازدواج - ایده های رمانتیک برای سالگرد ازدواج

برای ثبت خاطرات و گرامی داشتن این روز، سعی کنید یک نفر زا به عنوان عکاس انتخاب کنید تا تمام لحظات خاص را در طول جشن سالگرد ازدواجتان ثبت کند.

مرحله 7: برنامه ریزی برای کیک و دسر

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - کیک سالگرد ازدواج

شیرینی این روز را با تهیه یک کیک سالگرد ازدواج تکمیل کنید. اگر خودتان از تبحر کافی در آشپزی برخوردار هستید می‌توانید با دستان خود یک کیک خوشمزه با طعم عشق درست کنید؛ اما اگر تبحر کافی ندارید و علاوه بر این وقت نمی‌کنید می‌توانید خیلی راحت کیک مورد نظرتان را سفارش دهید. برای اینکه کیکتان به موقع آماده شود بهتر است که از چند هفته تا چند روز قبل از روز برگزاری جشن کیکتان را سفارش دهید و سفارشتان را به لحظات آخر موکول نکنید.

این مطلب را هم بخوانید
آموزش جامع اجرای تم تولد اسب تک شاخ (یونیکورن)

در صورت تمایل می‌توانید سری به فروشگاه آنلاین کیک تولد کیکانه بزنید و کیک مورد نظر خود را انتخاب کنید و سفارش دهید.

می‌توانید از لینک زیر برای سفارش کیک مناسب برای سالگرد ازدواج استفاده نمایید:

سفارش کیک رمانتیک برای سالگرد ازدواج

چطور یک کیک مناسب برای جشن سالگرد ازدواج سفارش بدیم؟؟

اگر برای انتخاب کیک سالگرد ازدواجتان نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؛ می‌توانید روی کمک کیکانه حساب کنید. کارشناسان کیکانه به طور کاملاً رایگان و با ارسال نمونه‌های مختلف کیک سالگرد ازدواج به شما کمک می‌کنند تا به راحتی و در سریع‌ترین زمان کیک مناسب برای جشن سالگرد ازدواجتان را انتخاب کنید و سفارش دهید. برای گفت و گو با کارشناسان می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام دهید.

پشتیبان کیکانه در تلگرام

پشتیبان کیکانه در اینستاگرام

مرحله 8: برنامه ریزی برای غذا و نوشیدنی

سالگرد ازدواج - جشن سالگرد ازدواج - برنامه ریزی برای جشن سالگرد ازدواج -- غذاهای سالگرد ازدواج

غذای مهمانی سالگرد شما بخش بزرگی از جشن شما خواهد بود؛ اما از کجا باید شروع به انتخاب غذای خود کنید؟

برای انتخاب منوی غذای جشن خود سعی کنید جنبه‌های مهمی مثل موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • تعداد مهمانانی که در مهمانی شرکت می‌کنند؛
 • انواع غذاهایی که میهمانان دوست دارند
 • و محل برگزاری جشن

با در نظر گرفتن این موارد؛ ممکن است به این نتیجه برسید که تهیه غذا و سرو کردن آن بیشتر از آن است که بتوانید به تنهایی به آن رسیدگی کنید. در این صورت بهتر است از خانواده یا دوستانتان در این امر کمک بگیرید تا همه چیز به خوبی انجام شود.

یک ماه تا دو هفته قبل از جشن:

 • یک فهرست کامل از مواردی که باید بخرید تا با نزدیک شدن به مهمانی بدانید چه چیزهایی نیاز دارید.
 • برخی خوراکی‌ها و مواد غذایی که عمر طولانی‌تری دارند را تهیه کنید.

یک هفته قبل از مهمانی:

 • غذاهایی را که می‌توان از قبل تهیه و منجمد کرد را آماده کنید.

یک یا دو روز قبل از مهمانی:

 • خوراکی‌هایی که می‌خواهید تزیین کنید و می‌شود زودتر تزیین کرد را شروع به آماده کردن کنید.
 • مواد غذایی و خوراکی‌های مورد نیاز مهمانی را بخرید.
 • ظروف مورد نیازتان را آماده کنید.

روز مهمانی:

 • نوشیدنی‌های خنک و غذاهایی را که باید به صورت گرم سرو شوند آماده کنید.

برای مشاهده دیگر مقالات مرتبط با سالگرد ازدواج در وب سایت کیکانه روی لینک های زیر کلیک کنید:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو اصلی