بازی های جشن تولد که هیچ هزینه‌ای برای شما ندارند

بازی های جشن تولد-بازی های کودکان

همانطور که در مقاله چگونه یک جشن تولد ارزان بگیریم شرح داده شد، اجرای بازی‌های گروهی در جشن تولد، یکی از عواملی است که شور و نشاط را به مهمانی می‌آورد، بدون اینکه هزینه‌ای داشته باشد. گرچه برخی از بازی‌هایی که معرفی می‌کنیم نیاز به وسایلی دارد. اما این وسایل معمولا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. حتی اگر وسایلی مشابه داشته باشید هم جای نگرانی نیست. می‌توانید از همان‌ها استفاده کنید.
لیست بازی‌های سنتی ما بسیار گسترده است. بازی‌هایی که سنین مختلف را پوشش می‌دهند و البته خود شما با کمی تغییر در آن می‌توانید مسابقه های مهیج و جالبی برای جشن تولد طراحی کنید و کاری کنید که برای بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها نیز مناسب شوند. برای آشنایی با برخی از بازی های جشن تولد با ما همراه باشید.

انواع بازی‌ها و مسابقه‌های جالب و مهیج برای جشن تولد کودکان

بازی های جشن تولد برای بیرون از خانه

مسابقه سه پا

این یک مسابقه جذاب و مهیج برای بچه‌ها است. البته اجرای آن در محیط‌های خانگی و آپارتمانی سخت است و بیشتر در فضای باز و روی کف‌پوش یا چمن قابل اجراست. بچه‌ها را دو به دو جدا کنید تا شریک هم شوند. بهتر است آنهایی که از نظر جثه به هم نزدیک‌تر هستند را کنار هم قرار دهید. سپس مطابق شکل با یک روسری، شال، بند یا هر چیز دیگر دو پای آنها را که کنار هم قرار می‌گیرد ببندید. مطابق شکل بهتر است دست‌ها را هم روی شانه یکدیگر قرار دهند. حال کافیست یک خط ابتدا و انتها برای مسابقه تعیین کنید تا گروه‌ها با هم مسابقه دهند. با شروع مسابقه خواهید فهمید که اجرای این بازی اصلا ساده نیست. چرا که باید دو پای دو نفر، نقش یک پا را بازی کند. انتظار بارها گره خوردن پاها به یکدیگر و زمین خوردن را هم داشته باشید!

بازی های جشن تولد- مسابقه مهیج برای جشن تولد- مسابقه های جالب رای جشن تولد- مسابقه کودکانه- مسابقه و سرگرمی برای کودکان- مسابقه سه پا

طناب‌ کشی

یک بازی سنتی دیگر که البته خیلی از رونق افتاده است. پیش از اینکه این بازی‌ها برای کودکان، قدیمی و از مد افتاده شود، اجازه دهید لذت انجام آنها را بچشند. پس این مسابقه مهیج را حتماً برای جشن تولد فرزندتان در نظر بگیرید؛ خودتان هم در این رقابت شرکت کنید تا موضوع برای بچه‌ها جدی‌تر نیز شود.

بازی های جشن تولد- مسابقه مهیج برای جشن- طراحی مسابقه برای جشن تولد کودکان- مسابقه و سرگرمی برای کودکان- سرگرمی برای تولد نوجوانان- مسابقه طناب کشی

بازی چشم بندی

این بازی‌هم حداقل برای والدین نیاز به معرفی ندارد. چشم یک کودک را می‌بندید تا دیگر کودکان را پیدا کند. برای این که این بازی به یک مسابقه جالب برای کودکان تبدیل شود؛ می‌توان به شکل‌های دیگری نیز آن را انجام داد. به عنوان مثال می‌توان این بازی را نیز به شکل تیمی انجام داد. به این صورت که در هر نوبت یک تیم با چشمانی بسته، به دنبال اعضای تیم دیگر بگردند.

قایم‌ باشک

امان از خاطراتی که این واژه برای ما تداعی می‌کند. ای کاش این خاطرات زنده‌ می‌شدند. ای کاش صحنه چشم گذاردن و شمردن بچه‌ها در کوی و محله اینقدر کمیاب نمی‌شد. تا حداقل بهانه‌ای داشته باشیم برای اینکه بیشتر خاطرات مدفون شده زیر غبار زمان را کند و کاو کنیم. اجازه بدهید از توضیح این بازی بگذریم. از خاطره‌بازی با بازی‌های کودکانه خودمان هم که هر چه بگوییم باز هم اول قصه‌ایم. با اجرای این بازی بگذارید کودکانتان هم غرق نشاط شوند.

این مطلب را هم بخوانید
تم تولد پاو پاترول (سگ‌های نگهبان)

بازی های جشن تولد- مسابقه و سرگرمی برای کودکان- قایم باشک-قایم موشک

مسابقه قایق‌های کاغذی

مطمئناً شما بزرگسالان نیز با این بازی دوست داشتنی خاطره دارید. این بازی با فوت کردن قایق‌های کاغذی درون یک تشت پلاستیکی پر از آب انجام می‌شود و در نهایت قایق هر کس زودتر به انتها برسد او برنده است. این بازی را به صورت گروهی نیز می‌توان انجام داد؛ به این صورت که بچه‌ها به دو گروه مساوی تقسیم شوند و اعضای هر گروه به‌صورت دو به دو با هم مسابقه دهند. (برای ساختن قایق‌های کاغذی از کاغذ یا روزنامه‌های باطله استفاده کنید و اجازه دهید که خود بچه‌ها قایق‌هایشان را بسازند تا این مسابقه برایشان مهیج‌تر شود.)

بازی های جشن تولد- مسابقه های جالب برای جشن تولد- مسابقه کودکانه- مسابقه قایق های کاغذی- قایق کاغذی

بازی تخم مرغ و قاشق

این بازی نیز جزء مسابقه‌های جالب برای جشن تولد بچه‌ها محسوب می‌شود. برای این بازی به تعدادی تخم مرغ آب‌پز و تعدادی قاشق غذاخوری نیاز دارید (برای هر کدام از بچه‌ها یک قاشق و یک تخم مرغ در نظر بگیرید). بچه‌ها باید در یک خط به عنوان خط شروع قرار بگیرند و تخم مرغ‌ها را روی قاشق‌هایشان بگذارند سپس با شروع مسابقه به سمت خط پایان حرکت کنند بدون این‌که بگذارند تخم مرغشان روی زمین بافتد.

مسابقه دو با کیسه

یک مسابقه مهیج دیگر برای جشن تولد کودکان. برای این مسابقه شما به تعدادی کیسه برنج یا کیسه سیب زمینی نیاز دارید. حتی می‌توانید برای این بازی از رو بالشتی‌های بزرگ نیز استفاده کنید. از آنجایی‌که تعداد بچه‌ها ممکن است زیاد باشد می‌توانید که مسابقه را به صورت تیمی انجام دهید تا به تعداد کمتری کیسه نیاز داشته باشید. شیوه اجرای مسابقه هم به این صورت است که بچه‌ها باید کیسه‌ها را بپوشند و با شروع مسابقه لیلی کنان خود را به خط پایان برسانند. اگر به صورت تیمی مسابقه را انجام می‌دهید اولین نفرات هر تیم باید تا خط پایان بروند و بازگردند سپس با رسیدن نفر اول نفرات بعدی وارد مسابقه شوند. در آخر گروهی که آخرین عضوش زودتر به خط پایان برسد برنده مسابقه است.

بازی های جشن تولد - مسابقه مهیج برای جشن - بازی های گروهی پر هیجان - مسابقه دو کیسه

بازی های گروهی جشن تولد در خانه

بازی شکار گنج

در این بازی سرنخ‌هایی به افراد داده می‌شود که به مناطق مختلف خانه یا حیاط کشیده شوند تا جایزه نهایی‌شان را به دست آورند. این بازی انعطاف‌پذیری زیادی دارد. شما می‌توانید آن را برای کودکان در رده‌های سنی مختلفی طراحی کنید. ایده اصلی بازی این است که کودکان برای یافتن مواردی که مخفی کرده‌اید جستجو کنند. می‌توانید یک لیست از این موارد تهیه کنید و از بچه‌ها بخواهید همه آنها یا حداقل تعداد مشخصی از آنها را بیابند. احتمالا با این بازی غریبه هم نیستید. چرا که یکی از بازی‌های پرطرفدار سنتی، همین بازی بوده است. که افراد برای هدایت کردن جوینده، از تولید صدا استفاده می‌کنند. هر چه فرد جوینده به شیء مخفی شده نزدیک‌تر شود، صدایی بلندتر تولید می‌شود تا او متوجه شود که به شیء مخفی شده نزدیک است.

این مطلب را هم بخوانید
بهترین ایده‌ها برای گیفت تولد کودکان

پانتومیم

ساده‌ترین توضیح این است که این بازی مشابه همان چیزیست که در برنامه «خندوانه» می‌دیدیم. بهتر است برای جذاب‌تر شدن بازی، آن را به یک رقابت تبدیل کنید. بچه‌ها را به گروه‌های دو یا سه نفره تقسیم کنید. در نوبت هر تیم، یکی از نفرات آن تیم باید بدون هیچ صدایی، یک واژه یا عبارت را بازی کند. بهتر است مدت زمان مشخصی را برای بازی هر نفر مشخص کنید. همچنین برای هر حدس درست عبارت توسط هم‌تیمی‌ها، یک امتیاز اختصاص دهید. این امتیازات را یادداشت کنید تا در نهایت برنده مشخص شود. این شکل رقابت به شدت برای کودکان جذاب است. البته حداقل به ما ایرانی‌ها ثابت شده که برای بزرگ‌ترها خیلی جذاب‌تر است!

سیب‌زمینی داغ

سیب زمینی داغ نیز جزء بازی های جشن تولد سرگرم کننده و نشاط آور برا بچه‌های کوچک محسوب می‌شود. کافیست یک حلقه از مهمانان درست کنید. یک موسیقی نیز پخش نمایید. از یکی شیء مثل توپ یا هر چیز دیگر به عنوان سیب‌زمینی داغ استفاده کنید. هر یک از افراد هنگام پخش موسیقی باید شیء را به دست فرد دیگری بسپارند. کسی که در لحظه قطع شدن موسیقی، شیء دستش باشد تا دور بعدی از بازی کنار می‌رود. در هر دور این روند ادامه می‌یابد تا تنها یک نفر در بازی باقی بماند. او برنده یک دور است.

بازی های جشن تولد- مسابقه مهیج برای جشن- مسابقه و سرگرمی برای کودکان- مسابقه کودکانه- سیب زمینی داغ

چه چیزی در کیف است

یک بازی مبتنی بر حدس و گمان و مناسب برای اجرا در خانه. می‌توانید چند شی‌ء را در یک کیف، کیسه یا نایلون که درونش مشخص نباشد قرار دهید. این اشیاء هر چیزی می‌تواند باشد. قرار است که کودک دست خود را در کیسه کند و شیء را در دست بگیرد، لمس کند و با چرخاندن در دستش حدس بزند که آن شیء چیست. بنابراین در هنگام انتخاب اشیاء میزان سختی یا راحتی حدس زدن آن را در نظر بگیرید.

بازی های جشن تولد- مسابقه جالب برای جشن تولد- مسابقه کودکانه- طراحی مسابقه برای جشن تولد کودکان- حدس محتوای کیف

اسم فامیل

یک بازی سنتی و نام‌آشنای دیگر که مثل گذشته‌ها محبوب نیست. احتمالا کودکانتان از شنیدن اینکه اسم فامیل یک بازی خانوادگی بوده است، تعجب می‌کنند. به حدود سی سال قبل که برگردیم، به یک بازی جالب برمی‌خوریم که شب‌های کم نور خانواده‌ها را دلچسب و شیرین‌تر می‌کرده است. یک بازی بین باسوادهای یک جمع که برخی اوقات بی‌سوادها با آن حضور ذهن اعجاب آورشان، نقش پررنگ‌تری در آن ایفا می‌کردند. یک کاغذ و قلم برای هر فرد آماده کنید تا یک مسابقه مهیج و پر سر و صدا در جشن شکل گیرد. هر نفر به نوبت یکی از حروف الفبا را انتخاب می‌کند. حالا همه باید انواع معین شده‌ای از واژه‌ها را که با آن حرف شروع می‌شوند در برگه‌شان بنویسند. اسم، فامیل، شهر، حیوان و غیره. شرح بازی همین قدر ساده است.

بازی های جشن تولد- طراحی مسابقه برای جشن تولد کودکان- مسابقه های جالب برای جشن تولد-بازی اسم و فامیل-اسم فامیل

بازی دست به دست کردن بادکنک

بازی با بادکنک‌ها جز‌ء دوست داشتنی‌ترین قسمت‌های جشن تولد برای کودکان محسوب می‌شود. و شما می‌توانید با این بادکنک‌ها بازی‌ها و مسابقه‌های مهیج و جالبی را برای جشن تولد کودک خود طراحی کنید. از جمله همین بازی دست به دست کردن بادکنک؛ برای این بازی به تعدادی بادکنک و چند تکه کاغذ نیاز دارید. شما باید روی هر تکه کاغذ اسم یک فعالیت، چالش یا یک معما را بنویسید و هر کدام از کاغذ‌ها را درون یک بادکنک قرار دهید و بادکنک‌ها را باد کنید (تعداد بادکنک ها باید به اندازه تعداد دفعاتی که می‌خواهید بازی را تکرار کنید باشد). بازی به این شیوه انجام می‌شود که با پخش آهنگ بچه‌ها باید بادکنک را دست به دست کنند تا زمانی که آهنگ قطع شود. هنگام قطع صدای آهنگ بادکنک دست هر کس که بود باید آن را بترکاند و کار گفته شده درون آن را به طور کامل انجام دهد.

این مطلب را هم بخوانید
10 روش خلاقانه کادو کردن هدیه

صندلی بازی

یک بازی جالب و گروهی کودکانه برای جشن تولد که همه بچه‌ها می‌توانند از آن لذت ببرند. مطمئناً با این بازی آشنایی دارید ولی اگر این بازی را فراموش کرده‌اید برایتان مختصر توضیحی می‌دهیم. برای این بازی شما فقط باید تعدادی صندلی را به‌صورت دایره و پشت به همدیگر قرار دهید (تعداد صندلی‌ها باید از تعداد بچه‌ها کمتر باشد). بچه‌ها باید با پخش آهنگ به دور صندلی‌ها بدوند و با توقف صدای آهنگ یک صندلی برای نشستن پیدا کنند. هرکدام از بچه‌ها که نتواند روی صندلی بنشیند از بازی خارج می‌شود؛ با هر بار حذف یکی از بچه ها یکی از صندلی‌ها نیز کم می شود. این بازی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که تنها یک نفر از بچه‌ها به عنوان برنده باقی بماند.

سیمون میگه…

این هم یکی دیگر از بازی‌های گروهی جالب برای جشن تولد است که می‌توان در داخل خانه اجرا کرد. توی این بازی یکی از بزرگ‌تر‌ها (مامان یا بابا) باید در بازی با بچه‌ها شریک شود. به این شکل که باید روبه روی بچه‌ها بایسیتد و از آن‌ها بخواهد با شنیدن جمله «سیمون میگه…» کاری که بعد از آن می‌گوید را انجام بدهند مثلا سیمون میگه بپرند، بنشینند، دست‌ها را بالا ببرند و … . می‌توانید قوانینی نیز برای بازی بگذارید مثلا اگر کسی حرکت را درست انجام نداد یا وقتی که هنوز جمله‌ای نگفتید حرکت کرد را از بازی خارج کنید تا هیجان بازی برای بچه‌ها بیشتر شود.

سخن پایانی

گرچه نام بردن از بازی‌ های جشن تولد به همین چند مورد ختم نمی‌شود، اما معرفی بازی‌ها و مسابقه‌های مناسب برای جشن تولد کودکان را در همین‌جا به پایان می‌بریم. بد نیست اگر تا به حال چنین برنامه‌ای را در مهمانی‌های تولد فرزندتان اجرا نمی‌کرده‌اید، این کار را امتحان کنید. قطعا خود شما هم بازی‌های زیاد دیگری را می‌شناسید که در این لیست نیامده است. اما برای چنین جشنی مناسب است. مهم این است که اساسا چنین برنامه‌ای وجود داشته باشد. فراموش نکنید که جشن تولد متعلق به بچه‌هاست و آنها شیفته بازی کردن هستند. صادقانه‌تر که بگوییم، همه ما شیفته بازی کردن هستیم.

مطالب مرتبط:

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی