ایده هایی برای تزیین جشن دندونی

جشن دندانی-تم جشن دندانی- تزیین جشن دندانی- تزیین میز جشن دندانی- جشن دندونی پسرونه- تم جشن دندونی پسرونه

رویش اولین دندان نوزادان نقطه عطفی برای همه والدین در سراسر جهان است زیرا در این روز نوزادشان توانایی غذا خوردن مانند بزرگسالان را کسب می‌کنند بنابراین همه والدین این روز مهم را جشن می‌گیرند که این جشن در کشور ما به جشن دندونی معروف است.

در این مقاله سعی کردیم بهترین و دوست داشتنی ترین ایده‌ها برای برگزاری جشن دندونی نوزادتان را به شما معرفی کنیم تا بتوانید از آن‌ها الهام بگیرید و یک جشن دندونی ایده ‌آل برای فرزند دلبندتان برگزار کنید. امیدواریم که مورد توجه‌تان قرار بگیرد.

سنت‌های جالبِ جشن دندونی نوزادان در سراسر جهان

در ابتدا سعی کردیم معروف‌ترین سنت‌های مربوط به جشن دندانی در برخی از کشورهای دیگر را به طور مختصر برای شما بیان کنیم که با آداب و رسوم مردم در دیگر نقاط جهان آشنا شوید.

ارمنستان ( آتام هاتیک)

ارمنیان به عنوان جشن دندانی، جشنی به نام آتام هاتیک دارند که آتام به معنای دندان و هاتیک به معنای ظرف گندم سنتی است. در این جشن، نوزاد را روی زمین می‌گذارند و مخلوطی از دانه‌های مختلف را که نشان‌دهنده رفاه است روی سر او می‌ریزند. سپس 5 آیتم مختلف از وسایل صنعتی، وسایل مدرن، پول و .. را در مقابل نوزاد قرار می دهند. وسیله‌ای که نوزاد برای اولین بار لمس می‌کند نشان دهنده حرفه و شغل آینده او است. به عنوان مثال اگر شانه را بردارد اهل آرایش و زیبایی خواهد بود. اگر پول را بردارد در آینده فردی ثروت مند می‌شود.

لبنان

لبنانیان برای جشن دندونی رسمی به نام اسنِینیه (Snayniyeh) دارند که معنای یک ظرف خاص برای جشن دندونی در لبنان است. همانند سنت‌های دیگر این ظرف شامل گندم پخته با شکر، بادام، گردو، پسته و … است.

این ظرف برای خویشاوندان و همسایگان فرستاده می‌شود. همسایگان نیز ظرف خالی را با یک هدیه کوچک پر می‌کنند. هیچ نوع خاصی برای هدیه وجود ندارد. می‌تواند لباس، پول، اسباب بازی و … باشد.

نیجریه

مردم نیجریه یکی از جالب ترین و پیچیده ترین جشن‌های دندونی را در جهان دارند. به این صورت که اولین شخصی که دندان نوزاد را ببیند و به همه اطلاع دهد باید هدیه‌ای مثل مرغ و یا پول نقد را به نوزاد پیشکش کند.

مادران و مادر بزرگان معمولاً اولین کسانی هستند که رویش اولین دندان نوزاد را می‌بینند اما به کسی چیزی نمی‌گویند و منتظر می‌مانند تا یک شخص غریبه آن را ببیند. البته این رسم بیش‌تر مربوط به قوم ایبگو یکی گروه‌های قدیمی آفریقا در نیجریه است.

روسیه

سنت جشن دندونی در روسیه با یک قاشق نقره همراه است. که این قاشق هدیه‌ای از طرف مادر روحانی، مادر بزرگ، پدر بزرگ و یا دیگر خویشاوندان نزدیک برای نوزاد است. آن‌ها معتقدند که مادر باید با این قاشق نقره به آرامی به دندان نوزاد ضربه بزند و یا با آن به نوزاد غذا بدهد تا نوزاد در آینده دندان‌های قوی و محکمی داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید
مجموعه ای از پیام های تبریک تولد کوتاه

اندونزی

در کشور اندونزی مادران تا وقتی که نوزادشان دندان در نیاورد همیشه با او هستند و لحظه‌ای او را تنها نمی گذارند زیرا معتقدند که کودک بدون دندان آن قدر قوی نیست که در برابر ارواح شیطانی مقاومت کند.

به همین دلیل در این کشور رویش اولین دندان و همچنین موی نوزاد، مهم ترین مرحله زندگی نوزادان است. زیرا از نشانه‌های افزایش رشد و قدرت نوزاد است. وقتی‌که اولین دندان نوزاد در می‌آید او را پیش کشیش می‌برند تا آینده نوزاد را پیش‌بینی کند.

جشن دندونی نوزادان در ایران

در ایران سنت برگزاری جشن دندونی به این صورت است که خانواده‌ها به مناسبت رویش اولین دندان نوزاد خود با دعوت از اقوام و آشنایان، جشن دندونی برای نوزاد برگزار می‌کنند. اصلی ترین خوراکی‌هایی که در جشن دندونی سرو می شود آش دندونی است.

آش دندونی با گندم و جبوبات دیگر مثل نخود و لوبیا درست می‌شود. فلسفه این آش در این است که باعث می‌شود دندان‌های نوزاد راحت‌تر و بدون درد رشد کند. و گندمی که درون آش می‌ریزند سمبل برکت و آرزوی زندگی پر خیر و برکت برای نوزاد است.

البته ناگفته نماند که این جشن بر اساس آداب و رسوم مردم شهرها و مناطق مختلف ایران به شکل‌های مختلف برگزار می شود.

ایده‌هایی برای تزیینات جشن دندونی دخترانه و پسرانه

اولین مرحله از برگزاری هر جشنی تزیین محل برگزاری آن است. جشن دندونی نیز مانند جشن تولد و هر جشن دیگری می‌تواند تم و تزیینات خود را داشته باشد. بنابراین می توانید جشن اولین دندان نوزادتان را به زیبایی و متناسب با این موضوع تزیین کنید و یک خاطره زیبا و جذاب برای فرزندتان ثبت کنید. قبل از این شروع به تزیین کنید ابتدا بهتر است یک تم رنگی خاص را برگزینید تا همه چیز را بر اسا آن را رنگ تهیه و تزیین کنید و این‌گونه به جشن خود یک‌پارچگی ببخشید. این تم رنگی می‌تواند بر اساس جنسیت فرزندتان یا بر حسب رنگ دلخواه خودتان باشد. بهتر است از دو یا سه رنگ مکمل استفاده کنید تا جذابیت بیشتری داشته باشد و باعث خستگی و دلزدگی نشود.

تزیین میز جشن دندونی

برای تزیین میز جشن دندونی باید بر اساس تم انتخاب شده عمل کنید. و از رنگ مربوط به همان تم در تزیین روی میز استفاده کنید. اگر تمی که انتخاب کرده‌اید به رنگ صورتی است پس در تمامی وسایل و اقلام روی میز، از رومیزی گرفته تا خوراکی‌‌ها، باید همین رنگ را به کار ببرید. البته این رنگ به تنهایی زیاد جالب نیست بنابراین باید آن را با رنگ مکمل دیگری مثل سفید ترکیب کنید.

تزیین پس زمینه میز جشن دندونی

برای پس زمینه میز و تزیین دیوارها می‌توانید از آویزها و ریسه‌های دندونی و همین‌طور بادکنک‌های با طرح دندان که در بازار موجود هستند استفاده کنید. ایده جالب دیگر این است که از عکس‌های نوزادتان از روزی که متولد شده تا به الان برای تزیین میز و دیوارها استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید یکی از عکس‌های نوزادتان را در اندازه بزرگ چاپ کنید و به دیوار پشت میز بچسبانید و یا اینکه تعدادی از عکس‌های نوزادتان را به صورت ریسه‌ای با کمک روبان یا نخ و گیره‌های کوچک در بالای میز، جلوی میز یا روی دیوار آویزان کنید.

این مطلب را هم بخوانید
بهترین هدیه ها برای سالگرد ازدواج

ریسه‌های دندونی

ریسه یکی از اصلی ترین اقلام تزیینی است که تاثیر به سزایی در زیباتر شدن جشن شما دارد و در شکل‌ها و مدل‌های مختلفی متناسب با موضوع هر جشنی نیز  قابل تهیه و سفارش سازی هست. حتی خودتان هم به راحتی می‌توانید با صرف هزینه کمتر ریسه‌های ساده‌ای در منزل درست کنید. برای تزیین جشن دندونی همان‌طور که از اسمش هم پیداست باید ریسه‌هایی به شکل دندان درست کنید. برای درست کردن ریسه دندونی به مقوای سفید برای شکل دندان و مقوای رنگی برای چسباندن به پشت دندان‌ها (در صورت دلخواه) و نخ کناف یا روبان برای آویزان کردن نیاز دارید.

جشن دندونی - تزیین جشن دندونی - اقلام و وسایل جشن دندونی - ریسه جشن دندونی

ظرف خوراکی

به جای خرید ظروف آماده برای سرو خوراکی‌های جشن دندانی می‌توانید با صرف کمی خلاقیت ظرف‌های جالب‌تری درست کنید. یک ایده جالب و کم هزینه‌تر این است که از بطری‌های یک بار مصرف دوغ یا نوشابه استفاده کنید. برای این کار باید انتهای بطری‌ها را که شبیه دندان است به حالت صاف یا دندانه‌ دار برش بزنید؛ و برای جذابیت بیشتر روی آن‌ها را با ماژیک مشکی و قرمز شکل چشم و دهان بکشید (اگر از بطری نوشابه استفاده می کنید ابتدا قسمت بیرونی را با گواش رنگ سفید بزنید).

جشن دندونی - تزیین جسن دندونی - ایده برای جشن دندونی - ظرف خوراکی جشن دندونی

از این بطری‌ها علاوه بر سرو خوراکی‌ها، می‌توانید به جای باکس برای دادن گیفت و یادبود جشن دندونی نوزادتان استفاده کنید.

ایده‌هایی برای تزیین میز جشن دندونی

مدل کیک دندونی

بعد از تزیینات، اصلی‌ترین قسمت هر جشنی که به شیرینی آن می‌افزاید کیک است که باید متناسب با نوع جشن و تمی که برای جشن انتخاب کرده‌اید باشد. مثل هر مناسبت دیگری برای جشن دندونی نیز انواع مدل‌های کیک وجود دارد و دست شما در انتخاب باز است.

در صورت تمایل می‌توانید کیک جشن خود را به صورت آنلاین از کیکانه، فروشگاه اینترنتی کیک در اصفهان، انتخاب کنید و سفارش دهید.

ایده‌هایی برای مدل کیک جشن دندونی

گیفت دندونی

یکی از ایده‌های جالب و دوست داشتنی که در بعضی از جشن‌ها صورت می‌گیرد دادن گیفت (یادبود) به مهمانان جشن است. شما هم با دادن یادبودهای کوچک به مهمانان کوچک خود می‌توانید کاری کنید تا جشن نوزادتان برای مهمانان به یادماندنی‌تر شود.

این مطلب را هم بخوانید
تم تولد عجیب و هیجان انگیز هیولا مخصوص جشن تولد آقا پسرها

این یاد بود شما می‌تواند وسیله‌ای مربوط به دندان مثل مسواک باشد و یا وسیله‌ای با تم دندان باشد. علاوه بر وسایل کاربردی امروزه گیفت‌های کاغذی و نمدی زیادی هم متناسب با تم‌های مختلف و مناسب برای انواع جشن‌ها در بازار موجود هستند بنابراین انتخاب گیفت دندونی زیاد کار سختی نیست؛ حتی اگر وقت کافی داشته باشید می‌توانید این گیفت‌های دندونی زیبا را با هزینه کمتری، خودتان در منزل درست کنید.

ایده‌هایی برای گیفت جشن دندونی

خوراکی‌های جشن دندونی

همان‌طور که در ابتدا گفتیم اصلی ترین خوراکی جشن دندونی در ایران، آش دندونی است که روش‌های مختلف تهیه آن را (متناسب با هر استان) با جستجو در اینترنت بیابید و در صورت تمایل می‌توانید این آش را به شکل‌های متفاوت (که در گالری زیر هم مشاهده می‌کنید) تزیین کنید.

علاوه بر آش و کیک که جزء اصلی جشن است شما می‌توانید به دلخواه خوراکی‌های دیگر مثل انواع کوکی، کاپ کیک، پاپ کورن و … را نیز سرو کنید. البته انتخاب نوع خوراکی‌ها در این جشن اختیاری و همچنین سلیقه‌ای است. بنابراین نمی‌توان گفت چه چیزی سرو کنید و چه چیزی سرو نکنید. در هر صورت هر خوراکی که سرو می‌کنید سعی کنید در صورت امکان برای جذاب تر و کامل‌تر شدن جشنتان خوراکی‌هایتان را نیز متناسب با موضوع جشن خود تزیین کنید.

یک روش ساده برای تزیین خوراکی‌های جشن دندونی این است که با کمک مقوای سفید و خلال دندان تاپرهایی ساده به شکل دندان درست کنید و آن‌ها را کنار هر ظرف خوراکی قرار دهید.

اگر برای خوراکی‌های جشن دندونی نوزادتان به دنبال ایده هستید می‌توانید به مقاله غذاها و خوراکی‌های ارزان و مناسب برای جشن و همچنین مقاله باید‌ها و نباید‌های خوراکی‌های جشن مراجعه کنید.

ایده‌هایی برای خوراکی‌های جشن دندونی

لباس جشن دندونی

این روز مخصوص نوزادتان است پس باید متفاوت‌تر از هر موقع دیگری به نظر برسد. در جشن اولین دندان نوزادتان می‌توانید حتی لباسی مناسب برای این جشن و با تم دندونی به نوزادتان بپوشانید.

ایده هایی برای لباس جشن دندونی دخترانه و پسرانه

چطور یک کیک مناسب برای جشن دندونی سفارش بدیم؟؟

اگر برای انتخاب کیک جشن دندونی نوزادتان نیاز به راهنمایی بیشتر دارید؛ می‌توانید روی کمک کیکانه حساب کنید. کارشناسان کیکانه به طور کاملاً رایگان و با ارسال نمونه‌های مختلف کیک دندونی با تم‌های مختلف به شما کمک می‌کنند تا به راحتی و در سریع‌ترین زمان کیک مناسب برای جشن دندونی فرزندتان را انتخاب کنید و سفارش دهید. برای گفت و گو با کارشناسان می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام دهید.

پشتیبان کیکانه در تلگرام

پشتیبان کیکانه در اینستاگرام

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منو اصلی