همه چیز درباره‌ جشن تولد

جشن تولد - برگزاری جشن تولد - روز تولد - سالروز تولد - تولد

روز تولد سالگرد زمینی شدن انسان‌ها است. ازین رو این روز در همه‌ی کشورها و فرهنگ‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مردم روز تولد خود و عزیزانشان را جشن می‌گیرند. اما لازمه برگزاری یک “جشن تولد” چیست؟ احتمالا وقتی به این عبارت فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد مهمانی، جشن، غذا، یا چیزی در مورد سفارش کیک تولد، شمع، هدیه یا هر چیز دیگر است. همه اینها در واقع خاطرات یک جشن تولد در کودکی را برای شما زنده می‌کنند. اما چگونه یک جشن تولد خاطره انگیز برگزار کنیم؟ در پایان این مقاله شما هر آنچه را که برای برگزاری یک جشن تولد نیاز دارید، به صورت جامع فرا می‌گیرید. با ما همراه باشید.

جشن تولد - برگزاری جشن تولد - روز تولد - سالروز تولد - تولد

اهمیت جشن تولد

برخی جشن‌های تولد مانند تولد 12 تا 21 سالگی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که نقطه‌ی عطفی در زندگی شخص به حساب می‌آید و آماده‌ی پذیرش مسئولیت‌های مهم‌تری می‌شود. به عنوان مثال در ایران از سن 18 سالگی سن آمادگی افراد برای پذیرش مسئولیت‌های اجتماعی است. در بسیاری از کشورها سن قانونی بین 18 تا 21 سال می‌باشد.

نکته: برای برگزاری هر چه بهتر جشن تولد 18 سالگی مقاله “جشن تولد 18 سالگی دختران و پسران” را از دست ندهید.

اگر نگاهی به تاریخچه برگزاری جشن تولد بیاندازیم، خواهیم دید که بر اساس اطلاعات هرودوت (نخستین تاریخ‌نگار یونانی زبان هم دوره هخامنشیان)، در بین همه‌ی روزهای سال، روزی که بیشتر از همه توسط ایرانیان جشن گرفته می‌شده، روز تولدشان بوده است. ایرانیان از فقیر و غنی در روز تولدشان غذاهای مجلل‌تری نسبت به روزهای دیگر سال، مصرف می‌کردند. علاوه بر ایرانیان، مردم رم، چین و سایر کشورهای باستانی نیز از دیرباز روز تولد خود را جشن می‌گرفتند. همچنین پیروان ادیان مختلف الهی مانند اسلام، مسیحیت و یهودیت علاوه بر گرامی داشتن سالگرد تولد شخصیت‌های مذهبی دینشان ، سالروز تولد خود را نیز جشن می‌گیرند.

تاریخچه جشن تولد - ایران باستان

اما چرا باید روز تولد خود را جشن بگیرید؟ تولد شروع زندگی شما بوده است. خداوند شما را با اهداف مشخصی در این جهان، آفریده است. هر بار که روز تولد فرا می‌رسد، به نوعی نشان‌دهنده این است که شما هنوز در عبودیت خداوند هستید. روز تولد شما، شانسی برای یادآوری یک رخداد بزرگ است. شانسی برای جشن گرفتن و سپاسگزاری از بستگان و دوستان، شانسی برای نشان دادن اینکه شما هنوز اینقدر سرزنده هستید که تولدتان را جشن بگیرید. از مهم‌ترین “دلایل برگزاری جشن تولد” می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابزاری برای شکرگزاری از خود و فرصتی برای تفکر مجدد در زندگی
 • فرصتی برای شروعی تازه و بازسازی روح و روان
 • تصدیق موجودیت خود و اعلام سرزنده بودن

در بین سنین مختلف، اهمیت برگزاری جشن تولد برای کودکان بسیار زیاد است. چرا که باعث تقویت عزت نفس آن‌ها، اجتماعی شدن و یافتن دوست‌های بیشتر می‌شود. علاوه بر این موارد، برگزاری جشن تولد برای کودکان باعث ثبت خاطرات و لحظات خوشی در ذهن آن‌ها می‌شود که تا پایان عمر از یاد نخواهند برد.

اهمیت جشن تولد کودک-جشن تولد بچه ها-جشن تولد برای کودک

برگزاری اولین جشن تولد و یا به عبارتی جشن تولد یک سالگی، بیش از آن که برای کودکان مهم باشد برای پدرها و مادرها اهمیت دارد. علاوه بر این در آینده وقتی که کودک شما بزرگ شد، با دیدن آلبوم تصاویر جشن تولد یک سالگی خود، احساس خوشایندی پیدا خواهد کرد. اما برگزاری جشن تولد یک سالگی به سادگی سایر تولدها نیست. برای پی بردن به نکات و ترفندهای آن به مقاله‌ی “همه چیز درباره‌ی جشن تولد یک سالگی کودکان” مراجعه کنید.

جشن تولد یک سالگی - همه چیز درباره‌ی جشن تولد یک سالگی

برنامه‌ریزی جشن تولد

اکنون که به اهمیت برگزاری جشن تولد پی بردید، نوبت به فراگیری برنامه‌ریزی صحیح برای برگزاری یک جشن تولد منظم و کم خرج می‌رسد. در وهله‌ی اول باید به این فکر کنید که کودک شما به چه چیزی علاقه‌مند است. هدف شما از برگزاری جشن تولد باید خوشحالی فرزندتان باشد نه صرف هزینه‌های گزاف برای چشم و هم‌چشمی. اما برای این که یک برنامه‌ریزی درست داشته باشید باید به موارد زیر عمل کنید:

 • ارسال دعوت نامه 4 هفته قبل از برگزاری تولد؛ برای این کار می‌توانید از دعوت‌نامه‌های آماده استفاده کنید و یا طرح‌ها و ایده‌های خود را پیاده‌سازی کنید. علاوه بر آن برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید با استفاده از یک متن و تصویر جذاب به صورت الکترونیکی و با استفاده از پیام‌رسان‌های مختلف، مهمانان خود را دعوت کنید.

جشن تولد برای کودک-دعوت نامه جشن تولد

 • انتخاب بازی و سرگرمی مناسب؛ برای بازی کودکان و سرگرمی سایر مهمانان از قبل برنامه‌ریزی کنید. اگر حیاط یا فضای باز در دسترسی دارید حتما جشن تولد را به بیرون هم بکشید. اجازه دهید کودکان بازی‌های گروهی را تجربه کنند.
 • انتخاب تم تولد؛ برای هر چه بهتر تزیین کردن محیط و خوراکی‌های تولد، بهتر است قبل از هر چیزی تم تولد را انتخاب کرده و آن را در کارت دعوت مهمانان نیز، ذکر نمایید. در ادامه به طور مفصل به تم تولد پسرانه و دخترانه می‌پردازیم.
 • انتخاب خوراکی‌های تولد؛ پیشنهاد ما این است که اگر دوست دارید خوراکی‌ها را بخرید، کار را به روزهای پایانی نیندازید. از مدت‌ها قبل در نظر داشته باشید که قرار است برای جشن تولد فرزندتان مجموعه‌ای از خوراکی‌ها را ارائه کنید. به این صورت ایده‌های مختلفی خواهید دید و همچنین می‌توانید از فرصت‌های تخفیفی نیز استفاده نمایید.
 • ایده‌های جالب کیک و کاپ کیک؛ در تزیین کیک تولد می‌توانید از ایده‌های جالب که به علایق فرزندتان و تم تولد مربوط است استفاده کنید. البته این مشروط بر این است که خودتان توان تزیین کیک تولد را داشته باشید. در غیر این صورت، هنگام سفارش کیک تولد حتما توجه داشته باشید که با تم تولد هماهنگی داشته باشد.
 • تهیه چک لیست جشن تولد؛ این بخش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در اینفوگرافیک زیر، روند زمانی برنامه ریزی جشن تولد، به صورت خلاصه به نمایش درآمده است. برای مطالعه بهتر این اینفوگرافیک می‌توانید ابتدا تصویر را ذخیره کنید تا بتوانید آن را در اندازه بزرگ مشاهده نمایید.

اینفوگرافیک برنامه ریزی جشن تولد - اینفوگرافیک برنامه زمانی جشن تولد - اینفوگرافی چک لیست تولد

 

یکی از دلایلی که خانواده‌ها را از برگزاری یک جشن تولد خاطرانگیز برای فرزندشان یا حتی خودشان منصرف می‌کند، خرج و مخارجی است که در میهمانی‌ها به خانواده تحمیل می‌شود. اگر این مخارج شما را هم شاکی می‌کند، یا حتی از برگزاری جشن منصرفتان می‌کند به موارد زیر توجه کنید:

 • زمان‌بندی همه چیز است؛ مهمانی را از ساعت 2 تا 5 بعد از ظهر برنامه‌ ریزی کنید. خانم واکر نویسنده کتاب موفق «علیه همه دانه‌ها» می‌گوید: بعد از ناهار و قبل از شام بهترین زمان برای برگزاری مهمانی‌ است. زمانی که مهمانان انتظار شام یا ناهار از شما ندارند.
 • برنامه‌ریزی زود هنگام؛ سعی کنید تامین مواردی که نیاز دارید را خیلی زود شروع کنید. به این صورت فرصت مقایسه فروشگاه‌ها و قیمت‌ها با یکدیگر را پیدا می‌کنید. به علاوه به قول معروف خودتان را از بدو بدوهای دقیقه نودی برای خریدن اقلام مختلف نجات می‌دهید.
 • دیجیتالی شوید؛ دعوت از مهمانان از طریق پیام‌رسانی مثل تلگرام، هیچ هزینه‌ای ندارد. در حالی که هم رسمیت دارد و هم با توجه به متنی که برای دعوت می‌نویسید شیک و تاثیرگذار است.
 • نصف کنید؛ اگر تولد فرزندانتان به هم نزدیک است، با یک تیر دو نشان بزنید تا در هزینه‌ها صرفه جویی کنید. البته به یاد داشته باشید که حتما از کیک‌های جداگانه استفاده کنید.
 • صرف نظر کنید؛ وقتی کودکان هنوز کوچک هستند می‌توانید از بسیاری از رسوم جشن تولد صرف نظر کنید. فقط به فکر خوشحال کردن فرزندتان باشید نه تجمل گرایی.
 • یک کیک خانگی یا نیمه خانگی بپزید؛ اگر از مهارت کافی برخوردار هستید، کیک تولد را خودتان بپزید. اگر در حرفه پخت کیک، تازه‌کار به حساب می‌آیید، دوره آموزش پخت کیک را از دست ندهید.
این مطلب را هم بخوانید
تاریخچه جشن تولد در ادیان و کشورهای مختلف

برای آشنایی بیشتر با روش‌های کاهش مخارج جشن تولد حتما به مقاله “ترفندهای صرفه جویی در هزینه ها برای برگزاری جشن تولد” سر بزنید.

بازی و تم جشن تولد

اجرای بازی‌های گروهی در جشن تولد، یکی از عواملی است که شور و نشاط را به مهمانی می‌آورد، بدون اینکه هزینه‌ای داشته باشد. گرچه برخی از بازی‌هایی که معرفی می‌کنیم نیاز به وسایلی دارد. اما این وسایل معمولا در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. حتی اگر وسایلی مشابه داشته باشید هم جای نگرانی نیست. می‌توانید از همان‌ها استفاده کنید.

باری‌های مناسب کودکان 1 تا 2 سال

 • بازی ملایم؛ یک ناحیه امن از خانه را انتخاب کرده و با استفاده از وسایل بادی و یا نرم مانند تشک، فضایی را برای کودک خود ایجاد کنید. سپس آن فضا را با اسباب بازی‌های گوناگون پر نمایید تا کودکان سرگرم شوند.

بازی‌های تولد یک سالگی - بازی‌های جشن تولد - سرگرمی جشن تولد

 • ساختن حباب؛ با استفاده از حباب ساز برای کودک خود حباب درست کنید. شکل گیری حباب، بزرگ شدن آن و در نهایت ترکیدن حباب برای کودک شما بسیار جذاب خواهد بود.

بازی‌های تولد یک سالگی - بازی‌های جشن تولد - سرگرمی جشن تولد

 • لگوی خانه سازی؛ بسیاری از کودکان از بازی “خانه سازی” لذت می‌برند. اگر چه یک کودک یک ساله نمی‌تواند با استفاده از لگوی خانه ساز، برجی بسازد ولی تمایل زیادی به خراب کردن برج‌ها دارد و از این کار لذت می‌برد. پس شما بسازید تا کودکان خراب کند!

بازی‌های تولد یک سالگی - بازی‌های جشن تولد - سرگرمی جشن تولد

بازی‌های مناسب کودکان بزرگ‌تر

 • شکار گنج؛ در این بازی سرنخ‌هایی به افراد داده می‌شود که به مناطق مختلف خانه یا حیاط کشیده شوند تا جایزه نهایی‌شان را به دست آورند. این بازی انعطاف‌پذیری زیادی دارد. شما می‌توانید آن را برای کودکان در رده‌های سنی مختلفی طراحی کنید.
 • پانتومیم؛ ساده‌ترین توضیح این است که این بازی مشابه همان چیزیست که در برنامه «خندوانه» می‌دیدیم. در واقع بچه‌ها باید با بازی کردن (حرکات بدن خود) و بدون صحبت کردن یه کلمه یا عبارت را به طرف مقابل خود برسانند.
 • طناب کشی؛ یک بازی سنتی دیگر که البته خیلی از رونق افتاده است. پیش از اینکه این بازی‌ها برای کودکان، قدیمی و از مد افتاده شود، اجازه دهید لذت انجام آنها را بچشند. خودتان هم در این رقابت شرکت کنید تا موضوع برای بچه‌ها جدی‌تر نیز شود.

بازی‌های جشن تولد - جشن تولد

 • سیب زمینی داغ؛ چیزی شبیه به صندلی بازی است. یک حلقه از مهمانان درست کنید. سپس یک موسیقی پخش کنید. از یکی شیء مثل توپ به عنوان سیب‌زمینی داغ استفاده کنید تا بین یکدگیر تبادل کنند. کسی که در لحظه قطع شدن موسیقی، شیء دستش باشد تا دور بعدی از بازی کنار می‌رود.

بازی های جشن تولد-سیب زمینی داغ

 • قایم باشک؛ اجازه بدهید از توضیح این بازی بگذریم. از خاطره‌بازی با بازی‌های کودکانه خودمان هم که هر چه بگوییم باز هم اول قصه‌ایم. با اجرای این بازی بگذارید کودکانتان هم غرق نشاط شوند.
 • اسم فامیل؛ یک بازی سنتی و نام‌آشنای دیگر که مثل گذشته‌ها محبوب نیست. یک کاغذ و قلم برای هر فرد آماده کنید تا یک رقابت پر سر و صدا شکل گیرد. هر نفر به نوبت یکی از حروف الفبا را انتخاب می‌کند. حالا همه باید انواع معین شده‌ای از واژه‌ها را که با آن حرف شروع می‌شوند در برگه‌شان بنویسند. اسم، فامیل، شهر، حیوان و غیره.

برای دریافت ایده‌های بیشتر، می‌توانید از مقاله “بازی های جشن تولد که هیچ هزینه‌ای برای شما ندارند” کمک بگیرید.

برای جشن تولد بزرگسالان نیز از بازی و سرگرمی غافل نشوید. در این راستا می‌توانید از بازی‌هایی مانند “بینگو”، “دارت”، “شطرنج” و “جنگا” برای سرگرمی بزرگسالان استفاده نمایید.

تم تولد بزرگسالان - جشن تولد بزرگسالان - بازی تولد بزرگسالان - بازی جنگا

تم تولد کودکان 1 تا 2 سال

کودکان در این سن جذب رنگ‌ها و شکل‌های جذاب می‌شوند. بنابراین باید از تم‌های شاد و رنگارنگ استفاده کرد.

 • ماشین؛ اکثر پسر بچه‌ها از سنین کودکی به ماشین‌های اسباب بازی علاقه‌مند هستند. سفارش کیک به شکل ماشین، استفاده از ظروف یکبار مصرف با برچسب ماشین، تزیین میز تولد با استفاده از ماشین‌های کوچک اسباب بازی و همچنین به کار بردن علائم راهنمایی و رانندگی در تزیین خانه از جمله اقدامات ساده‌ای است که می‌تواند انجام شود.

تم تولد پسرانه - تم تولد ماشین - تم جشن تولد یک سالگی

 • شکلک‌های تلگرام؛ این شکلک‌ها در عین سادگی بسیار جذاب و با مزه هستند. خیلی راحت با استفاده از چند مقوا می‌توانید شکلک‌های تلگرام را برش دهید و از آن‌ها برای تزیین استفاده کنید.

تم تولد پسرانه - تم تولد شکلک - تم جشن تولد یک سالگی

 • رنگ صورتی؛ یکی از پر طرفدارترین تم‌های تولد دخترانه در همه‌ی سنین، رنگ صورتی است.

تم تولد دخترانه - تم تولد صورتی - تم جشن تولد یک سالگی

 • فرشته؛ با توجه به روحیه لطیف دخترها یکی از تم‌های مناسب برای جشن تولد، تم فرشته است.

تم تولد دخترانه - تم تولد فرشته - تم جشن تولد یک سالگی

تم تولد کودکان 2 تا 4 سال

سعی می‌کنیم مهم‌ترین ایده‌ها در مورد تم چنین تولدی را بیان کنیم. یک تم با ظاهری جذاب در این رده سنی مهم است. چرا که باعث می‌شود نظر این کوچولوها بیشتر به جشن جلب شود.

 • تم تولد کابوی (گاوچرانی)؛ گاوچران‌ها. بله تم‌های غرب وحشی، برای گروهی از کودکان واقعا جذاب هستند. در چنین تمی، فرصت‌های بسیار زیادی برای بازی‌های وانمودی و انتخاب لباس‌های جالب توجه وجود دارد. همچنین این مهمانی را می‌توان هم در خانه و هم در فضای باز برگزار کرد.

تم تولد کودک خردسال - تم تولد کابوی - تم جشن تولد وسترن - تم تولد گاوچران

 • تم دایناسور؛ می‌توانید با استفاده از مجسمه‌های بادی بزرگ به شکل دایناسور و مارمولک یک جشن با تم ما قبل تاریخ برگزار کنید.
 • تم قورباغه‌ای؛ رنگ اصلی این تم رنگ سبز است. می‌توانید با استفاده از قورباغه‌های بادی یا اسباب‌بازی، یک برکه قورباغه ایجاد کرده و یا روی بادکنک‌ها تصویر قورباغه نقاشی کنید.

تم تولد کودک خردسال - تزیین میز جشن تولد قورباغه‌ای

 • تم مداد شمعی؛ اگر یک اسباب‌بازی وجود داشته باشد که کودکان خردسال همگی آن را تایید کنند، آن مدادشمعی است. یک جشن تولد با امکان انتخاب تعداد زیادی رنگ برای هر یک از بچه‌ها، این اطمینان را به شما می‌دهد که عصاره خلاقیت بچه‌ها را به جریان بیندازید.

تم تولد مداد شمعی - ایده تزیین تولد

نکته: برای یادگیری نحوه‌ی پیاده‌سازی هر یک از تم‌های تولد کودکان 2 تا 4 سال به مقاله “ایده تم جشن تولد برای کودکان 2 تا 4 ساله” مراجعه کنید.

تم تولد کودکان 5 تا 6 سال

در این مطلب، چند تم و در واقع چند ایده کلی مناسب برای کودکان 5 ساله و 6 ساله مطرح می‌نماییم. کودکان در این سن در آستانه ورود به مدرسه و قرار گرفتن در گروه‌های بزرگتر هستند. همچنین به احتمال زیاد دوستانی در کودکستان، پیش‌دبستانی و یا اقوام و نزدیکان پیدا کرده‌اند.

 • تم چرخ‌سوارها؛ این تم مناسب فضای باز است. مهمانان باید به همراه خود دوچرخه، اسکوتر و یا اسکیت داشته باشند. در این مواد خوراکی و کیک تولد به شکل دوچرخه و یا لوازم دوچرخه تزیین می‌شوند و سرگرمی بچه‌ها بازی با دوچرخه و مسابقاتی است که تحت نظر بزرگ‌ترها برگزار می‌کنند.

تم تولد کودک - جشن تولد در فضای باز - تم تولد چرخ سواری

 • تم هنری؛ به هنرمندان کوچک خود کمک کنید تا در مهمانی جشن تولد خلاقیت خودشان را بروز دهند. به مهمانان اجازه دهید تا با انواع فعالیت‌های هنری، خود را در جشن تولد سرگرم کنند. در این تم استفاده از رنگ‌های مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برای سرگرمی کودکان ایستگاه‌های سفالگری، نقاشی و خمیر بازی ایجاد کنید. همچنین در تزیین خوراکی‌ها از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده نمایید.

تم تولد کودک - تزیین رنگین کمان هنری - تم تولد هنری

 • تم نجومی؛  آسمان شب و به طور کلی فضا، جذابیت خاصی برای بچه‌های در این سن و سال دارد. به علاوه اگر کودک شما به نجوم و آسمان علاقه ویژه دارد، این تم برای تولد او ایده‌آل‌تر هم خواهد بود. در این تم برای تزیین محیط و مواد خوراکی باید از ماه، ستاره، سفینه و هر آنچه در فضا وجود دارد، استفاده کنید.

تم تولد کودک - تم تولد فضایی-نجومی-ستاره شناسی - میز خوراکی های جشن تولد کودک

 • تم حشرات مصنوعی؛ یک مهمانی پر از جیغ و فریاد. جیغ‌های حاصل از ترس و وحشت بعد از دیدن سوسک‌ها و عنکبوت‌های مصنوعی! احتمالا اصلا انتظار نداشتید که این ایده را به عنوان یک تم تولد کودکانه معرفی کنیم. ایده استفاده از این خزنده‌های کثیف برای سرگرمی در جشن تولد. اما تا زمانی که تمامی حشرات حاضر در این جشن، مصنوعی باشند، همه چیز درست است.
این مطلب را هم بخوانید
طرز تهیه کیک نارگیلی

تم تولد کودک - تزیین میز تولد کودک - تم تولد حشرات مصنوعی

نکته: برای آگاهی بیشتر از بازی‌ها و تزیینات تم‌های ذکر شده از مقاله “ایده تم جشن تولد برای کودکان خردسال 5 و 6 ساله” کمک بگیرید.

تم تولد کودکان 7 تا 8 سال

سنین 7 و 8 سالگی رده سنی است که روانشناسان معتقدند سلایق و شخصیت پسرها و دخترها به صورت جدی شروع به شکل گرفتن می‌کند.

 • کیک خودتان را بپزید؛ در این تم کودکان در پخت کیک تولد، به شما کمک می‌کنند. بنابراین باید تعداد مهمانان محدود باشد تا به راحتی بتوانند در آشپزخانه حضور داشته باشند. این تم نیاز به وسایل کیک‌پزی و تعدادی بزرگتر جهت نظارت و کمک به کودکان دارد. از طرفی صبر و حوصله نیز از ملزومات این تم به حساب می‌آید.

تم جشن تولد کودک - تم جشن تولد کیک پزی - پخت کیک در جشن تولد

 • تم دزدان دریایی؛ یک تم عالی و مورد پسند پسربچه‌ها. اما این تنها نکته در مورد محبوبیت تم دزدان دریایی نیست. جالب است که بدانید این تم، محبوب‌ترین و پرسفارش‌ترین تم بچه‌های 7 ساله در مراکز تزیین تولد در امریکاست. از معروف‌ترین بازی‌های این تم می‌توان به بازی کشف گنج اشاره کرد. در این بازی ابتدا جوایزی را تهیه کرده و در قسمت‌های مختلف پنهان می‌کنید، سپس مهمانان باید با استفاده از یک نقشه و علائمی که خود شما ایجاد کرده‌اید، گنج یا جوایز را پیدا کنند.

تم جشن تولد کودک -تم تولد دزد دریایی - تریین تولد دزدان دریایی

 • تم پروانه؛ اگر تم تولد قبلی، برای پسربچه‌ها ایده‌آل بود، تم تولد پروانه‌ای یک تم رویایی برای دختربچه‌هاست. تمی که به واسطه حضور رنگ‌های گوناگون و گیرا، به چشم هر کسی شاداب و با طراوت به نظر می‌رسد. بنفش،انواع صورتی، زرد و آبی، رنگ‌های اصلی این تم دخترانه هستند.

تم جشن تولد کودک - تم تولد پروانه ای - کیک تولد پروانه ای

نکته: برای توضیحات بیشتر در مورد سه تم “کیک خودتان را بپزید” ،”دزدان دریایی” و “پروانه” به مقاله “معرفی ایده‌های تم جشن تولد برای کودکان 7 و 8 ساله” مراجعه کنید.

تم تولد کودکان 9 سال به بالا

در این سن فرزند شما بزرگ‌تر شده است، باید حساسیت بیشتری روی جشن تولد او داشته باشید. شاید دختر و یا پسر شما بخواهد در جشن تولد خود رفتارهای بچگانه‌ای داشته باشد. اما این احتمال وجود دارد که کودک شما از لحاظ رفتاری پیچیده‌تر شده و دیگر تفریحات قبلی او را راضی نکنند.

 • تم فیلم؛ در این تم فیلمی مطابق با سلیقه و سن مهمانان انتخاب کرده و برای آن‌ها نمایش دهید. علاوه بر این، تزیینات محیط و خوراکی‌های جشن تولد، باید به نحوی باشد که محیط سینما را تداعی کند.

تم تولد - تم تولد نوجوان - تم تولد فیلم - جشن تولد

 • تم فوتبال؛ این تم مناسب فضای باز و مورد علاقه طرفداران فوتبال است. این تم تولد را می‌توانید در حیاط خانه و یا یک پارک محلی پیاده‌سازی کنید. می‌توان این تم را به صورت بازی کامپیوتری و یا فوتبال دستی، در داخل خانه برگزار کرد و در پایان جوایزی را به تیم برنده اهدا کرد.

تم تولد - تم تولد نوجوان - تم تولد فوتبال - جشن تولد

 • تم ساحل دریای هاوایی؛ واضح است که برای اجرای این تم به ساحل نیاز ندارید. فقط کافی است محیط خانه را شبیه به ساحل و یا جزیره تزیین کنید. پخش یک صدای موج دریا می‌تواند به جذابیت این تم اضافه کند. برای پذیرایی نیز می‌توانید از میوه‌های استوایی استفاده کنید.

تم تولد - تم تولد نوجوان - تم تولد ساحل دریا - جشن تولد

نکته: جهت کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد ما به شما مقاله “تم تولد برای کودکان 9 سال به بالا” است.

تم‌های تولد پسرانه و دخترانه به صورت اختصاصی

در این بخش 10 تم تولد پسرانه و 10 تم تولد دخترانه را به صورت تیتروار و به همراه تصاویر برای شما عزیزان آماده کرده‌ایم.

تم تولد پسرانه

1) تم پرواز هواپیما

2) تم سرزمین جنگلی

3) تم تولد بچه فیل

4) تم تولد دریایی

5) تم سیرک حیوانات

6) تم کتاب مورد علاقه

7) تم بادکنک هوای گرم

8) تم مرد کوچک

9) تم مزرعه پر محصول

10)‌ تم هیولای فانتزی

تم تولد دخترانه

1) تم بستنی چوبی

2) تم جنگل پروانه‌ها

3) تم میکی ماوس

4) تم سرزمین زمستانی

5) تم حباب‌های رنگی

6) تم کافه بستنی

7) تم رنگین کمان

8) تم مافوق رنگین کمان

9) تم خرس مهربان

10) تم چایی

تزیین جشن تولد

در این بخش قصد داریم چندین روش ساده و کم خرج را برای تزیین محیط برگزاری تولد و همچنین خوراکی‌ها آموزش دهیم. همه‌ی این روش‌ها را می‌توانید با ابتدایی‌ترین لوازم پیاده‌سازی کنید.

1) نوارهای فانتزی

پارچه‌های نواری یا استیمر در رنگ‌های متنوعی به فروش می‌رسند. اما شما می‌توانید به جای آن از پارچه‌های باریکی که در منزل دارید استفاده کنید.

 • پرده‌ی تئاتر درست کنید؛ مانند شکل زیر 4 ردیف نوار با رنگ‌های مختلف را روی دیوار قرار دهید. ردیف اول را به دیوار بچسبانید و ردیف‌های بعدی را به یکدیگر منگنه کنید.

تزیین خانه برای جشن تولد-تزیین شیک

 • به یک حلقه گره بزنید؛ پارچه‌ها را به طول 30 سانتی‌متر برش دهید و از وسط تا کنید. سپس حدود 3 سانتی‌متر پایین‌تر از محل تا را بپیچانید تا حلقه‌ای ایجاد شود. این حلقه‌ها را مطابق شکل از نوار‌های تزیینی یا نخ‌های رنگی عبور دهید.

تزیین خانه برای جشن تولد-تزیین رایگان

2) بادکنک‌های زیبا

اولین و رایج‌ترین وسیله برای تزیین جشن تولد که به ذهن هر کس می‌رسد، “بادکنک” است. در ادامه ایده‌هایی را برای تزیین محیط تولد با استفاده از بادکنک مطرح می‌کنیم.

 • یک شماره درست کنید؛ ابتدا طرح یک عدد را با استفاده از چسب‌های کاغذی روی دیوار بزنید. سپس بادکنک‌ها را باد کرده و به چسب‌های کاغذی بچسبانید. بهتر است در انتخاب بادکنک‌ها، از رنگ‌های هم‌خانواده استفاده کنید.

تزیین خانه برای جشن تولد-تزیین جشن تولد با بادکنک

 • زنجیر بسازید؛ با استفاده از بادکنک‌های پیچ‌خور در رنگ‌های متنوع، یک زنجیر درست کنید.

تزیین خانه برای جشن تولد-تزیین جشن تولد با بادکنک

 • باغ بادکنکی؛ ایده‌ای مناسب برای مهمانی‌های خارج از خانه. بادکنک‌ها را باد کرده و با نخی نسبتا بلند آن را ببندید. سپس سر دیگر نخ را با استفاده از یک وزنه یا میخ به زمین نگه دارید.

تزیین جشن تولد با بادکنک-تزیین در حیات و باغ

 • بند بادکنکی؛ بادکنک‌ها را باد کرده و پس از گره زدن سر آن را سوراخ کنید. سپس آن‌ها را از یک نخ عبور دهید.

تزیین جشن تولد با بادکنک-بند بادکنکی

 • بادکنک روی کیسه تنقلات؛ از قبل برای مهمانان کیسه‌ای از تنقلات آماده کنید. سپس بادکنک‌ها هر کس را با گاز هلیوم باد کرده و به کیسه‌‌ی او متصل نمایید.

تزیین جشن تولد با بادکنک-بادکنک‌های روی کیسه

 • دیوار بادکنکی؛ کافی است بادکنک‌های فراوان و در رنگ‌های متنوع تهیه نمایید. سپس آن‌ها را باد کرده و با چسب در فاصله‌های منظم به دیوار بچسبانید.

تزیین جشن تولد با بادکنک-دیوار بادکنکی

 • بادکنک‌های شکوفه مانند؛ می‌توانید بادکنک‌ها را ابتدا مانند تصویر به هم ببندید و سپس آنها را به دیوار متصل کنید، و یا از ابتدا آنها را روی دیوار به این شکل بچسبانید. فقط در انتخاب رنگ‌ها دقت کنید.

تزیین جشن تولد با بادکنک-گل و شکوفه

نکته: برای دریافت ایده‌های بیشتر تزیین خانه با استفاده از بادکنک، می‌توانید از مقاله “روش‌هایی ساده برای تزیین جشن تولد با بادکنک” کمک بگیرید.

3) کلاه قیفی

کلاه قیفی هم یک ابزار دم دستی دیگر برای جلوه دادن به جشن تولد است. به خصوص در جشن تولد کودکان، فضای فانتزی خاصی ایجاد می‌کنند. کلاه‌هایی که به سادگی با یک تکه مقوا و کمی چسب هم قابل ایجاد هستند.

 • یک غذا انتخاب کنید؛ به عنوان مثال می‌توانید با انتخاب پیتزا، مواد تشکیل دهنده آن را روی مقوا برش دهید و آن‌ها را روی کلاه قیفی بچسبانید. در واقع با این کار، کلاه قیفی پیتزایی درست کرده‌اید.

تزیین خانه برای جشن تولد-کلاه تولد-کلاه قیفی

 • با استیکرها بازی کنید؛ در این ایده باید نقش استیکرهای مختلف را روی کلاه قیفی دربیاورید. در شکل زیر یک کلاه هیولایی را می‌بینید که بسیار ساده و با ابزار ابتدایی درست شده است.
این مطلب را هم بخوانید
تم تولد عجیب و هیجان انگیز هیولا مخصوص جشن تولد آقا پسرها

تزیین خانه برای جشن تولد-کلاه تولد فانتزی-کلاه قیفی

4) خوراکی‌های تمام عیار

بخش عمده‌ای از یک جشن تولد، خوراکی‌های آن است. از سفارش کیک تولد و شیرینی گرفته تا خرید میوه و سایر تنقلات مورد علاقه‌ی کودکان. می‌توان از همین خوراکی‌هایی که برای پذیرایی آماده شده‌اند، برای تزیین نیز استفاده کرد. در تزیین خوراکی‌ها به خصوص کیک تولد سعی کنید که از تم انتخابی، پیروی نمایید.

تم تولد - تم تولد نوجوان - تم تولد ساحل دریا - جشن تولد

5) دیوار پولکی

برای این ایده به تعدادی کاغذ رنگی، یک پانچ دایره‌ای و مقداری چسب مایع پاک‌ شونده و یا حتی چسب شیشه‌ای نیاز دارید. اما مهم‌تر از این موارد، سلیقه شما در انتخاب رنگ کاغذ‌های رنگی است. رنگ کاغذها باید با تم تولد، سن و علایق شخصی که تولدش است، مطابقت داشته باشد. دایره‌های رنگی را درآورده و با سلیقه‌ی خود روی دیوار بچسبانید.

تزیین ساده و خانگی تولد - پولک دیواری - کار دستی پولکی

6) نوارهای پرچمی

یک مثلث متساوی الساقین روی کاغذ A4 رسم کنید. این مثلث را برش بزنید و از آن به عنوان شابلون استفاده کنید و روی کاغذ رنگی چندین مثلث دیگر رسم کنید و برش بزنید. از این کاغذها به عنوان پرچم‌های تزیینی دست‌ساز استفاده خواهد شد.

تزیین ساده جشن تولد - پارچه های پرچمی

نکته: با خواندن مقاله “ایده‌های تزیین خانه برای جشن تولد، چرا خودتان انجام ندهید؟” با ایده‌های بیشتری برای تزیین محل برگزاری جشن تولد، آشنا خواهید شد.

 

خوراکی‌های جشن تولد

هنگامی که خانواده‌ها برای جشن تولد فرزندشان برنامه‌ریزی می‌کنند، یکی از اولین کارها، تصمیم در مورد طراحی و ظاهر کیک است. اما دیگر خوراکی‌های جشن تولد را فراموش نکنید. برای انتخاب خوراکی‌های مناسب باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • زمانبندی؛ اگر قصد سرو ناهار یا شام را ندارید، تولد را بین ساعات 2 تا 5 بعد از ظهر برگزار کنید.
 • رده سنی؛ کودکان بزرگ‌تر هر چیزی را به راحتی می‌خورند. اما باید مراقب خردسالان باشید. برای خردسالان غذاهایی را تدارک ببینید که به سادگی قابل خوردن باشد.
 • علاقه مهمانان؛ در سرو خوراکی حتما علاقه مهمانان که در بیشتر موارد کودکان هستند را در نظر بگیرید. از غذاهای ماکروویو، سیب‌زمینی، قارچ سوخاری و دیگر غذاهای سرخ کردنی که بگذریم، انتخاب‌های سالم‌تری مثل کباب میوه‌هایی مانند قارچ یا آناناس، ساندویچ نان و پنیر و سالاد اولیه، وجود دارد.

 • پیروی از تم تولد؛ خوراکی‌هایی را انتخاب کنید که از نظر موضوع و همچنین رنگ، منطبق بر تم تولد باشد. به عنوان مثال در تم ساحل هاوایی، توصیه می‌شود از میوه‌های استوایی و خوراکی‌هایی به رنگ زرد، سبز و یا آبی، استفاده کنید.
 • مراقب مصرف قند باشید؛ صرفا از کیک، شیرینی و شکلات برای پذیرایی استفاده نکنید. در کنار مواد قندی، حتما از خوراکی‌های سالم مانند میوه، آجیل و نوشیدنی‌های طبیعی استفاده نمایید.
 • حساسیت‌ها را در نظر بگیرید؛ از پدر و مادر بچه‌های مهمان جشن، چند روز زودتر، در مورد حساسیت‌های غذایی فرزندشان سوال کنید.

در پایان این بخش بر اساس سن مهمانان و هزینه خوراکی‌ها، چندین ایده پذیرایی را به صورت تیتروار بیان می‌کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر به مقاله “غذاها و خوراکی‌های مناسب و ارزان برای جشن تولد کودکان” مراجعه کنید.

ایده‌های خوراکی جشن تولد برای بچه های نوپا

غذاها و خوراکی های جشن تولد کودکان - توست فرانسوی - شام جشن تولد

 • توست فرانسوی
 • پنکیک یولاف
 • دمپخت برنج
 • چیپس سیب‌زمینی ترد
 • اسموتی انواع میوه‌های تازه

ایده‌های خوراکی جشن تولد برای کودکان زیر 12 سال

غذاها و خوراکی های جشن تولد کودکان - ساندویچ هات داگ - ساندویچ کوکتل - شام تولد ارزان - غذای کم هزینه جشن تولد

 • مینی‌هات‌داگ
 • ماکارونی و پنیر (mac and cheese)
 • رول جوجه با سبزیجات
 • پف فیل (ذرت بوداده)
 • مینی پیتزا

ایده‌های خوراکی جشن تولد نوجوانان

غذاها و خوراکی های جشن تولد کودکان - میوه کبابی - خوراکی جشن تولد

 • انواع ساندویچ‌ها
 • میوه و سبزیجات کبابی
 • چیپس و ماست موسیر
 • آبمیوه‌ها
 • جوجه سیخ چوبی

رایج‌ترین خوراکی‌های جشن تولد

لیست غذای تولد - دسر جشن تولد - ژله میوه ای

 • خوراکی‌های شکلاتی
 • کاپ کیک‌ها
 • کیک‌های تک نفره
 • ژله
 • کیک تولد

خوراکی‌های کم هزینه جشن تولد

غذاها و خوراکی های جشن تولد کودکان - بستنی کاکائویی کیلویی با توت - خوراکی خوشمزه جشن تولد - خوراکی ارزان تولد

 • بستنی
 • کوکی‌های خانگی
 • ماکارونی

نکته: همانطور که می‌دانید، مهم‌ترین خوراکی یک جشن تولد، کیک تولد است. بنابراین اگر می‌خواهید در مورد تاریخچه کیک تولد، نحوه‌ی انتخاب آن، میزان کیکی که باید سفارش دهید و همچنین مدل‌های کیک تولد مردانه، زنانه، پسرانه و دخترانه، اطلاعات کسب کنید، مقاله‌ی “همه چیز درباره کیک تولد” را از دست ندهید.

نکته: می‌توانید با مراجعه به فروشگاه کیکانه (بازار اینترنتی کیک تولد در اصفهان)، انواع مدل‌های کیک تولد مردانه، کیک تولد زنانه، کیک تولد پسرانه و کیک تولد دخترانه را مشاهده کرده و کیک مورد نظر خود را به صورت اینترنتی سفارش دهید.

 

هدیه جشن تولد

یکی از سخت‌ترین بخش‌های جشن تولد، خریدن یک هدیه مناسب است. در واقع از زمانی که به جشن تولد دعوت می‌شوید، ذهنتان درگیر این مساله می‌شود. ازین رو در ادامه، ایده‌هایی را برای هدیه تولد مردانه و همچنین هدیه تولد زنانه، مطرح می‌کنیم.

کادو تولد مردانه

پیدا کردن هدیه مناسب برای آقایان کار ساده‌ای نیست. درحالی که اغلب، خانم‌ها با هدیه‌های سنتی‌ مانند گل، طلا و جواهرات خوشحال می‌شوند، اما یافتن هدیه‌ای مناسب و جذاب برای آقایان دشوار به نظر می‌رسد. اما نگران نباشید، ما 24 ایده هدیه تولد، برای آقایان در سنین مختلف، آماده کرده‌ایم.

کادو تولد زنانه

یافتن هدیه مناسب برای تولد خانم ها دشوار است. هر زنی سلایق و علاقه‌مندی‌های متفاوتی دارد. بنابراین کمتر می‌توان به یک هدیه ثابت که مورد علاقه‌ی همه‌ی خانم‌ها باشد، دست یافت. در ادامه 19 هدیه تولد زنانه برای سلیقه‌های مختلف جمع‌آوری کرده‌ایم.

جشن تولد غافلگیرانه

اگر به جای برگزاری یک تولد ساده و معمولی قصد دارید عزیزان خود را در روز تولدشان غافلگیر کنید، ادامه‌ی مطلب را از دست ندهید. ما برای شما 10 ایده جذاب و غافلگیرانه در نظر گرفته‌ایم.

1) فیلم آرزوهای گروهی؛ مناسب برای تبریک تولد کسانی که از شما دور هستند. طی فیلم‌های 15 الی 30 ثانیه‌ای، تولد شخص مورد نظر را تبریک بگویید. سپس فیلم‌ها را با یکدیگر میکس کرده و برای او ارسال نمایید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - فیلم آرزو‌های گروهی

2) آگهی روزنامه؛ از طریق آگهی روزنامه‌ یا مجله‌ای که همیشه مطالعه می‌کند، تولدش را تبریک بگویید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - آگهی روزنامه

3) فراموش کنید؛ وانمود کنید که تولدش را فراموش کرده‌اید یا قرار است به مسافرت بروید. سپس درست زمانی که انتظار دیدن شما را ندارد، غافلگیرش کنید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - فراموش کنید!

4) نوشته‌های پنهان؛ احساسات خود را روی تکه کاغذهای تزیینی بنویسید و هر کاغذ را در مکان‌های مختلف مانند جیب کت و یا میز کارش پنهان کنید. قطعا با پیدا کردن نوشته‌های شما غافلگیر خواهد شد.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - نوشته‌های پنهان

5) نخ گره بزنید؛ ابتدا هدیه خود را خریداری کنید. سپس منتظر بمانید تا به خواب برود. یک نخ بلند بردارید و یک سر آن را به هدیه و سر دیگر را به انگشتش گره بزنید. پس از بیدار شدن، با دنبال کردن نخ و دیدن هدیه خود، غافلگیر می‌شود.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - نخ گره بزنید!

6) بسته پستی غافلگیرانه؛ نامه‌ای از احساسات خود نوشته و آن را به همراه هدیه تولد به پست تحویل دهید تا به او برساند.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - بسته پستی غافلگیرانه

7) امضای افراد مشهور؛ سعی کنید از فوتبالیست و یا بازیگر مورد علاقه‌اش یک امضا به همراه متن تبریک تولد بگیرید. سپس آن را به همراه هدیه خود به او تحویل دهید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - امضای افراد مشهور

8) طراحی چهره؛ چهره‌اش را طراحی کنید و یا به یک طراح سفارش دهید. آن را قاب گرفته و در روز تولدش به او هدیه دهید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - طراحی چهره

9) مهمانی غافلگیرانه؛ در یک مکان مانند رستوران یا کافی‌شاپ یک مهمانی تدارک ببینید و دوستانش را دعوت کنید. سپس در شب تولدش، بهانه‌ای جور کرده و به آنجا بروید.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - مهمانی غافلگیرانه

10) بلیط مقصد مورد علاقه؛ می‌توانید بلیط سفر به مقصد مورد علاقه‌ی او و یا رزرو هتل اقامت را به عنوان یک هدیه غافلگیرانه در نظر بگیرید. این ایده برای کسانی که عاشق سفر هستند، بسیار مناسب است.

سورپرایز تولد - سورپرایز جشن تولد - تولد غافلگیرانه - بلیط مقصد مورد علاقه

نکته: برای دریافت ایده‌های بیشتر به مقاله “چگونه عزیزانمان را در روز تولدشان غافلگیر کنیم؟” مراجعه کنید.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو اصلی